Ücretlerini alamayan işçiler çatı katına çıkarak direnişe geçtilerAlacakları olan ücreti 77 gündür alamayan inşaat işçileri, çalıştıkları blokların çatı katına çıkarak direnişe geçti


Dekorist Mimarlık bünyesinde Acıbadem İş Bankası Blokları’nın mantolama işinde çalışan 10 inşaat işçisi, iş yaptıkları Dekorist Mimarlık tarafından gasp edilen ücretlerini alamayınca çatı katına çıkarak direnişe geçti.

Dekorist Mimarlık’ta 77 gündür çalıştıklarını ve toplamda alacakları 130 bin liranın sadece 20 bin lirasının ödendiğini ve geri kalan haklarının Kürt olmalarından kaynaklı ‘terörist’ etiketiyle gasp edilmeye çalışıldığını aktaran işçilerden 3’ü, çalıştıkları blokların çatı katına çıkarak eyleme geçti.

Dekorist Mimarlık patronunun geri kalan parayı vermemek için daha önce polis karakoluna giderek işçilere iftira attığı, asılsız şekilde kendisinin de tehdit edildiğini bildirerek işçilere 15 günlük şantiyeye yaklaşmama yasağı aldırdığı öğrenildi. Aynı yöntemlere defalarca baş vurduğu öğrenilen Dekorist Mimarlık patronu, bu asılsız iddialarla daha öncede çok sayıda işçinin emeğini gasp etmiş.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İnşaat İşçileri Sendikası şunları belirtti;

“Buradan Dekorist Mimarlık patronlarını uyarıyoruz. Arkadaşlarımızın tüm alacaklarını kuruşu kuruşuna ödeyeceksiniz. Kirli ve asılsız yöntemlerle arkadaşlarımızın emeklerini gasp etmenize, mafyatik oyun ve tehditlerle alacaklarının üzerine çökmenize izin vermeyiz, vermeyeceğiz!”

 

 

 

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.