’33 düş yolcumuz için adalet hâlâ uzak’Suruç İçin Adalet Platformu, 33 kişinin hayatını kaybettiği Suruç Katliamı’nın dördüncü yıl dönümünde bir açıklama yayımladı


Suruç İçin Adalet Platformu, 20 Temmuz 2015’te Urfa’nın Suruç ilçesinde 33 kişinin hayatını kaybettiği, 100’den fazla kişinin yaralandığı Suruç Katliamı’nın dördüncü yıl dönümünde bir açıklama yayımladı.

“Suruç’ta ve tüm katliamlarda adalet sağlanana kadar, en küçük sorumluluğu dahi olan kim varsa yargılanana kadar katillerin peşini bırakmayacağız. Tüm yasaklamalar ve engellemelere rağmen Suruç’ta ve tüm katliamlarda yitirdiklerimizi unutmayacak, unutturmayacağız” ifadelerinin yer aldığı açıklamada özetle şunlara değinildi;

“O topraklar bugün daha umutlu”

“Bugün Kobanê’de, Kuzey Suriye’de karanlık IŞİD çeteleri tarih sahnesinden silindi. Düş yolcularının inşa için çıktıkları topraklarda halklar bugün daha umutlu, geleceğinden daha emin. Tesellimiz de büyük.

“20 Temmuz’da Amara Kültür Merkezi bahçesinde bıraktığımız 33 düş yolcumuz için adalet, hâlâ uzak. Geçen zamana rağmen asıl suçlular, suçluları yönlendirenler ve onları koruyanlar; devlet görevlileri ve yetkilileri katliam soruşturmasından ve davalarından özenle uzak tutuluyor.

“Göstermelik olarak birkaç polis hakkında açılan soruşturma ve davalar, devletin işlediği suçu aklamaktan başka bir amaca hizmet etmiyor.

“Mağdurları susturmak istiyorlar”

“Dört yılın sonunda bir kez daha ifade etmeliyiz ki, polisi, savcısı, mahkemesi katliamı aydınlatma değil, kapatma görevini hala sürdürür durumda, ama başaramayacaklar.

“Katliamın üzerini örtmeye çalışanlar, aynı zamanda mağdurlarını da susturarak Suruç’u unutturmak istiyor.

“Geçtiğimiz dört yılda, Suruç’un mağdurları, aileleri, avukatları gözaltına alındı, tutuklandı. Yapılan, yapılmak istenen anma ve etkinlikler her yıl olduğu gibi yasaklamalar, polis saldırısı ve gözaltılarla engellenmek istendi/isteniyor.

“Katillerin peşini bırakmayacağız”

“Suruç’ta ve tüm katliamlarda adalet sağlanana kadar, en küçük sorumluluğu dahi olan kim varsa yargılanana kadar katillerin peşini bırakmayacağız.

“Suruç için adalet, herkes için adalet’ şiarını rehber edinecek, bu topraklarda gerçek adaletin boy vermesi için daha fazla çalışacak, daha fazla mücadele edeceğiz.”

Katliama ilişkin 4 Mayıs 2017’den beri süren dava kapsamında yargılanabilen ve savunması alınabilen tek sanık Yakup Şahin oldu.

11’inci duruşması 7 Ağustos’ta görülecek olan davanın Suruç’taki Hilvan Cezaevi Kampüsü’nde sürmesine karşı avukatlar ve aileler tarafından bugüne kadar yapılan itirazların tamamı da reddedildi.

Anma programı

Katliamda hayatını kaybedenler için bugün mezarları başında yapılacak anmaların yanı sıra İstanbul, Urfa, İzmir, Adana gibi birçok ilde de anma programları düzenlenecek.

* İstanbul’da saat 18.00’de her ay olduğu gibi Halitağa’da Adalet Nöbeti gerçekleştirilecek. Ardından saat 19.00’da Süreyya Operası önünden Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüyüş gerçekleştirilecek.

 

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı