Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi 255. hafta eylemiHasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin 255. hafta eyleminde Bolu F Tipi Ceaevi’nde kalan hasta tutuklu Sinan Türkmen’in sağlık durumuna dikkat çekildi


Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 255’inci haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde bir araya geldi. Eylemde basın açıklamasını yapan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, Bolu F Tipi Ceaevi’nde kalan hasta tutuklu Sinan Türkmen’in durumuna dikkat çekti.

Türkmen’in müebbet hükümlüsü olup yaklaşık 27 yıldır cezaevinde olduğunu söyleyen Çevirmen, Türkmen’in hepatit B taşıyıcısı olduğunu ifade etti. Türkmen’e zaman zaman kan tahlili dışında herhangi bir tedavinin uygulanmadığını belirten Çevirmen, “Yaklaşık 15 yıldır Behçet hastasıdır. Behçet hastalığının her iki gözüne etkisi nedeniyle Ankara Numune Hastanesi’nde, 1 ay boyunca tedavi görmüştür. Buna rağmen her iki gözünde de görmede azalma, leke, sinirlerde zayıflık, sürekli olarak ödem gibi kalıcı hasarlar oluşmuştur” bilgilerini

Türkmen’in cezaevi koşullarından dolayı, sadece ilaçlarla hastalığını kontrol altında tutmaya çalıştığını aktaran Çevirmen, düzenli olarak üç ayda bir hastaneye sevk olması ve kontrol edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Çevirmen, “Ancak ringin havasız oluşu, kimi zaman gidiş gelişlerdeki sıkıntılar nedeniyle sevklerde problemler çıkıyor. Behçet hastalığına bağlı olarak dizleri, el ve ayak bileklerinde, eklemlerinde kırıklık, şişkinlik, ödem oluşuyor. Her iki hastalığın da tedavileri zaten yapılamıyor. Ancak kontrol altında tutulmaları gerekiyor” dedi.

Çevirmen, Türkmen’in hem Çankırı’da hem de Bolu’da iki kere infazının ertelenmesi için müracaat yaptığını ama her ikisinde de hastane sağlık kurulunun hastalıklarını belgelemelerine ve rapor vermelerine rağmen tahliye talebinin reddedildiğini ifade etti.  Ne zaman atak geçirileceği belli olmayan Behçet hastalığının risklerinin çok fazla olduğunu aktaran Çevirmen, “Ölümcül bir duruma gelmeden gerekli olan işlemlerinin yapılması, tedavisinin aksatılmadan yapılması ve başvurularının dikkate alınması acil olarak gerekmektedir” diye belirtti.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”