Adana Hilton-SA işçileri greve çıktıAdana Hilton-SA işçileri, ücret artışı ve sosyal haklarda iyileştirme talebine olumsuz yaklaşan Hilton patronlarına grev kararı alarak yanıt verdi


HAK-İŞ’e bağlı Otel Lokanta ve Eğlence Yerleri İşçileri Sendikası (OLEYİS), Adana Hilton-SA Oteli arasında sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin tıkanması sonucu grev kararı aldı.

2014 öncesinde ve sonrasında işe girenlerin farklı ücretler aldığı, çoğu işçinin asgari ücrete yakın bir ücretle çalıştırıldığı Hilton-SA’da işçiler, ücretlerin iyileştirilmesi ve aradaki farkların giderilmesi talebinde bulundu. İşçilerin bu kararı üzerine ücret artışı ve sosyal haklarda iyileştirme isteyen sendika ile işveren arasında ocak ayında başlayan görüşmeler sonuçsuz kalınca arabuluculuk sürecinin ardından grev kararı alındı.

60 günlük sürecin ardından grev kararı alan işçiler personel girişi önünde toplanarak otel önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. OLEYİS Genel Başkanı Vedat Böke, emeklerinin karşılığını almak istediklerini vurgulayarak, tüm girişimlere rağmen işverenin ücretler, ikramiye ve sosyal yardımlar konularında işçilerin taleplerine duyarsız kaldığını söyledi.

Böke, “İşçilerin kararıyla greve çıktık. İşçimizin taleplerine cevap vermeyen toplu iş sözleşmeleri için de yine işçimizin kararıyla yasal hakkımız olan grev yapmaktan hiçbir zaman çekinmedik. Bizler hakkımızı alana kadar mücadelemizi sürdürecek, grevimize devam edeceğiz” diye konuştu.

İşçiler çok düşük maaşlarla çalıştıklarını ve emeklerinin karşılığını alamadıklarını aktararak, “Talep ettiğimiz hakları almak istiyoruz. Bunu alana kadar da mücadele edeceğiz. Taleplerimizi, hakkımız olan 4 ikramiyeyi istiyoruz” diye belirtti.

Açıklamanın ardından işçiler davul zurna eşliğinde halaya çekerek, grev başlattı.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”