Süleyman Cihan’ın failleri bir kez daha sorulduCumartesi Anneleri, cenazesi gözaltına alındıktan sonra bulunan Süleyman Cihan’ın akıbetini sordu


1981 yılında gözaltına alındıktan sonra cenazesi bulunan Süleyman Cihan’ın faillerini soran Cumartesi Anneleri, bir kez daha adalet talebini yineledi. Eylemde konuşan Süleyman Cihan’ın kardeşi Avukat Ahmet Cihan, “Hükümet Galatasaray Meydanı’nı bize kapatarak failleri koruyor” dedi.

Kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 748’inci haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelmek isteyen Cumartesi Anneleri, bir kez daha polis tarafından engellendi.

Cumartesi Anneleri, polis engeli üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta eylemlerini gerçekleştirdi. Sokak, polisler tarafından her hafta olduğu gibi yine ablukaya alındı. Eyleme katılanlar, üzerinde kayıpların fotoğraflarının bulunduğu tişörtler giyerek, gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarıyla karanfil taşıdı. Eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı.

Bu hafta 29 Temmuz 1981’de gözaltında kaybedilen daha sonra cenazesi bulunan Süleyman Cihan’ın faillerinin yargılanması talep etti. Bu hafta basın açıklamasını kayıp Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun yaptı. 49 haftadır Galatasaray Meydanı’na girişlerinin polisler tarafından engellendiğini hatırlatan Besna, engellemenin gözaltında kaybetme suçunun görünmez kılınması girişimi olduğunu söyledi. “Bu yasaklama gözaltında kaybetme suçunun sorumlusunun devletin kendisi olduğunun ve tüm iktidarların da bu suçun ortağı olmayı sürdürdüğünün itirafıdır” diyen Tosun, “Demokrasinin ilk koşulu, hesap verebilir bir yönetimdir. Bugün Türkiye’de hesap verebilir bir yönetim yoktur. Anayasa askıya alınmıştır. Yargı bağımsızlığı ve erkler ayrılığı yok edilmiştir. Yurttaşlar olarak hak ettiğimiz özgürlük, hukuki güvenlik ve adaleti sağlayacak bir yönetim mevcut değildir” diye belirtti.

‘Cihan ağır işkence sonucu öldürüldü’

Bu hafta 29 Temmuz 1981 tarihinde gözaltına kaybedilen Süleyman Cihan için bir araya geldiklerini hatırlatan Besna Tosun, şöyle devam etti: “31 yaşındaki Süleyman Cihan İstanbul’da yaşıyordu. Devrimci kimliği nedeniyle 12 Eylül askeri darbesinin ardından hakkında arama kararı çıkartıldı. 29 Temmuz 1981 tarihinde Edirne’den İstanbul’a gelmek üzere bindiği yolcu otobüsü İstanbul’a yaklaştığı sırada sivil bir ekip tarafından durduruldu. Otobüsten indirilerek gözaltına alınan Süleyman Cihan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Durumdan haberdar olan ailesi ve avukatları hemen, İstanbul Emniyeti 1’inci Şube, 2’nci Şube ve Askeri Savcılık nezdinde girişimlerde bulundu. Ancak tüm girişimler sonuçsuz kaldı. Gözaltı kararını veren İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı ve gözaltı işlemini gerçekleştiren İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 23 kişinin ‘Onu emniyette işkencede gördüm’ diye tanıklık ettiği Süleyman Cihan’ın gözaltına alındığını reddetti. 85 gün süren ısrarlı arayışın sonunda Süleyman Cihan’ın ağır işkence sonucunda öldürüldüğü ve kimliği bilinmesine rağmen Zindanarkası Mezarlığı’na ‘meçhul kişi’ olarak defnedildiği gerçeğine ulaşıldı.”

‘Dosyada hiçbir gelişme olmadı’

İstanbul Emniyeti’nin, Süleyman Cihan’ın öldürülmesi ile ilgili Mehmet Ağar ve İbrahim Şahin’in de imzası bulunan sahte bir belge düzenlediğini vurgulayan Besna Tosun, belgede Cihan’ın 30 Temmuz 1981 tarihinde yer göstermeye götürüldüğü apartmanın 6’ncı katından atlayarak intihar ettiğinin yazıldığını hatırlattı. Tosun, “Gerçekler, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın olaydan 21 yıl sonra dosyadaki otopsi bulguları ve tıbbi verilerden hareketle hazırladığı raporla da kanıtlandı. Raporda Cihan’ın ağır işkenceye maruz bırakıldığı ve apartmanın altıncı katından atılmadan önce öldürülmüş olduğu kayıt altına alındı. Cihan ailesi yıllardır hukuki girişimlerini sürdürdü. Dosyayı canlandırmak için 2012 yılında Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Ancak bugüne kadar hiçbir gelişme olmadı” diye konuştu.

‘Bu meydanı kapatanlar failleri koruyor’

Besna’nın ardından konuşan Süleyman Cihan’ın kardeşi, aynı zamanda dosyanın da avukatlarından olan Ahmet Cihan, taleplerinin mezarı olmayanların mezar taşlarının olması, mezarları olanların ise faillerinin yargılanması olduğunu belirtti. “Hükümet Galatasaray Meydanı’nı bize kapatarak failleri koruyor. Ama katiller yargılanana kadar, devletin görevlilerinin bir daha cinayet işlememesi için biz alanlarda olacağız. Tek bir kişi kalsak bile biz bu alanları tek etmeyeceğiz. Galatasaray Meydan’ına çıkmak ısrarımızdan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

‘Emniyet görevlileri çetecilik yapmıştır’

Ardından konuşan ve “Bu dosyada kanun uygulayıcının suç örgütü olduğunu gördük” diyen Süleyman Cihan’ın ailesinin avukatlarından Ömer Kavili, “Bu olayda adı geçen emniyet görevlileri çetecilik yapmıştır. Emniyet görevlileri bağlı kalacakları kanunları çiğnemiştir. Cezasız bırakılan olayın failleri devletin ve toplumun gözünün içine baka baka hizmet etmeye devam etmiştir. Ve daha sonraki hizmetkarlara da cesaret vermiştir. Suç tek başına işlenmez. Kısa bir örnekle izah edeyim. Dosyadaki açık olan bir adli tıp raporunda; cinsel organa elektrikle işkence yaptığına dair birden fazla yara mevcut. Raporun fotoğraflarında da bu sabit bir şekilde görülüyor. Ama delillere rağmen başka yerlere sipariş verilmiş, rapor şunu yazıyor: ‘Makbul ölen kişinin penis ucundaki yanık izinin şahsın yazın deniz kenarında mayo ile güneşlediği zaman, güneş ışınlarından da olmuş olabileceği kanaatindeyim.’ Bu rapor adli tıp profesörü Şemsi Gök’ün ve şu an o şahıs yaşamıyor. Ama onu temsil eden irade yaşıyor” şeklinde konuştu.

 

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”