16 yılda elektriğe yüzde 307 zam geldiElektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, yayımladığı yazılı basın açıklamasıyla, OECD ülkeleri içinde enerji fiyatlarının en çok artığı ülke olduğunu belirtti


Faturalarda gizleme hazırlığı yapılan dağıtım bedelinin 2009’dan bu yana beş kat arttığını belirterek, elektrik faturalarındaki artışın yüzde 307 olduğunu açıklayan Elektrik Mühendisleri Odası, Türkiye OECD ülkeleri arasında elektrik faturasının en çok zamlandığı ülke olduğunu belirtti.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri içinde enerji fiyatlarının en çok arttığı ülke olduğunu belirtti.

Son 16 yıllık dönemde elektrik, gaz ve yakıt dâhil olmak üzere ortalama enerji fiyatlarının üç katı aşkın artış gösterdiğine ve elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesinin artışlardaki etkilerini irdeleyen EMO, “Türkiye açık ara zam şampiyonu” dedi.

EMO’nun açıklamasında öne çıkan başlıklar ise şöyle sıralandı;

-Faturalarda gizleme hazırlığı yapılan dağıtım bedelinin 2009’dan bu yana beş kat arttı.

-OECD, elektrik, gaz ve yakıt fiyat değişimlerini dikkate alarak hazırladığı tüketici fiyatları bazlı enerji endeksinde Türkiye açık ara zam şampiyonu oldu.

-OECD’nin 2015’i baz alarak gerçekleştirdiği enerji endeks çalışmasına göre, 2003 yılında 36,6 değerine sahip olan Türkiye’nin endeks değeri Mayıs 2019da 148.8e çıktı.

-Aynı dönemde OECD ortalamasında artış yüzde 75 düzeyinde kalırken, Türkiye’de ise artış oranı yüzde 307 olarak gerçekleşti.

-Enerjiye yapılan zamların enflasyonu körüklediği bir yıl olması kaçınılmaz gözükmektedir. AKP iktidara geldiği 2003 yılından bu yana uyguladığı enerji politikalarıyla ülkemizi, enerji yoksulluğu ve pahalı enerji gerçeğiyle karşı karşıya bırakmıştır.

-Elektrik başta olmak üzere doğalgaz ve akaryakıt zamlarıyla giderek daha pahalı enerji kullanan ülke konumuna geldiğimiz açıkça ortadadır.

-Temel girdi niteliğindeki enerji alanın dolaylı vergi toplamanın aracı gören bu anlayıştan bir an önce vazgeçilmelidir.

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.