İstanbul Havalimanı her açıdan dökülüyor!Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı’nda pist ısıtma sisteminin olmadığını, kötü yere inşa edildiğini itiraf ettikten ve bunları savunduktan sonra Havalimanı bu sefer de taksi yolunun çökmesiyle gündemde


Daha önce sinyalizasyon sistemi olmaksızın açılan hızlı tren hattı nedeniyle Ankara’da gerçekleşen tren katliamına ilişkin sorulan soruyu “sinyalizasyon olmazsa olmaz değildir” diye yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bu defa dev bir bütçeyle yapılan İstanbul Havalimanı’yla  (3. Havalimanı) ilgili benzer bir açıklamaya imza attı. Turhan’a göre sürekli buzlanma sorunu yaşanan Havalimanı’nda pist ısıtma sistemine gerek yok! Turhan bu sorunu kar küreme araçları, insan gücü ve alınan diğer ilkel yöntemlerle aşacaklarını buyurdu.

Pist ısıtma sistemi yerine kar küreme araçları!

Kolin, Limak, Kalyon, Cengiz ve MNG şirketlerinin oluşturduğu İGA’ya yaklaşık 20 milyar avroya 25 yıl boyunca işletme hakkı devredilen İstanbul Havalimanı’na ilişkin açıklamalar yapan Turhan’ın bu konsorsiyumun bileşenlerinden Cengiz ve Limak’ta CEO’luk yaptığını düşünecek olursak itiraf niteliğindeki bu tür açıklamalar yapmasının şaşırtıcı olmayacağını anlamak güç değil!

Turhan’ın CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygün’ün pist ısıtma sisteminin olmamasıyla ilgili sorduğu soruya verdiği şu yanıt, devletin mecaz anlamda değil organik ve gerçek anlamda şirketleştiğini, şirketlerle arasındaki göstermelik perdeleri de kaldırarak aleni bir patronluk yaklaşımıyla hareket ettiğinin de açık ilanı gibi:

İstanbul Havalimanı ihale eki, sözleşme, proje ve şartnamelerinde pistlerde ısıtma sistemi öngörülmemiş olup yapımı tamamlanan ve hizmete açılan pistlerde de ısıtma sistemi yer almamaktadır. Projenin büyüklüğü ve vizyonu doğrultusunda kapsamlı bir ekip ve ekipman oluşturulmuştur. 

Yer kötü ama kamulaştırma bedeli düşük!

Turhan daha önce de havalimanının kötü yere yapıldığını itiraf ederken, aynı patron kafasını alenen kusmuştu. THY’ye ait uçağın kuş sürüsüne çarpıp hasar görmesine ilişkin CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin soru önergesine havalimanının düşük kamulaştırma bedeli nedeniyle o bölgeye yapıldığını belirtmiş, maliyet hesabıyla yapılan bu tercihin yaratabileceği sonuçları dolaylı olarak kabul etmişti.

İstanbul Havalimanı ve yakın çevresinde özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde kötü hava şartları meydana geldiğini itiraf ederek bu dönemde trafik akışında uzun süreli beklemeler, pas geçme ve devamında yaşanan divertler (uçuşların yedek meydana yönlendirilmesi) gibi olumsuzluklar yaşanacağını açıklamıştı.

Havalimanının düşük kamulaştırma bedeli nedeniyle mevcut yerde yapıldığını ifade eden Turhan, proje alanın hem denize hem de şehir merkezine yakın olduğunu, seçilen yerde maden, kum ve kil ocaklarının bulunduğunu bu nedenle de kamu dışında başka bir yatırımın kolay olmayacağını savunmuştu.

Bakan Turhan’ın açıkladığı verilere göre İstanbul Havalimanı’nın iniş ve kalkışlara açıldığı nisanda 59, mayısta 89, haziran ayının ilk 15 gününde 31 olmak üzere toplam 179 uçak iniş esnasında çeşitli sebeplerle pisti pas geçmek zorunda kalmıştı.

Bu sefer de taksi yolu çöktü!

Neresinden tutsanız elinizde kalacak olan ve yolcular açısından da ciddi riskler taşıyan Havalimanı bu sefer de taksi yolunun çökmesiyle gündeme geldi. Pilotların şikayetlerinden sonra taksi yolu kullanıma kapatıldı.

İstanbul’un akciğerleri olan Kuzey Ormanları’nın katli ve sayısı bile açığa çıkarılamayan işçi cinayetiyle tarihe kazınan bu Havalimanı’nda daha birkaç ay içinde bunlar meydana gelince yıllar içinde nelerin yaşanacağını kestirmek güç değil.

Pilotların sık sık şikayetlerini dile getirmesinden sonra taksi yolunun kullanıma kapatılması kararlaştırıldı. Dünden itibaren NOTAM’lanan taksi yolunda iş makineleri asfalt sökme çalışmalarına başladı. And Aeround adı verilen taksi yolunun kullanıma kapatılmasından sonra uçaklar pisti kat ederek pist başına yönlendirilmeye başlandı.

Taksi yolundaki inşaat çalışmalarının operasyonda önemli bir aksamaya neden olup olmayacağı bilinmezken bayramda beklenen yoğun trafik öncesinde pistin bakıma alınmasının sıkıntı yaratabileceği belirtildi.

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.