Soma’da krizin ağır gölgesiSoma’da katliamdan sonra işten atılan ve emekliye ayrılan işçilerin tazminat hakkı aradan geçen 5 yıla rağmen halen ödenmedi, işçiler ve Soma halkı Ağustos ve Eylül’de çeşitli eylemlere hazırlanıyor


Resmi rakamlara göre 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı’ndan sonra katliamın faili Soma Kömürleri A.Ş. tarafından işten çıkarılan 2 bin 831 ve hemen arkasından emekliye ayrılan 600 işçinin tazminat hakları aradan geçen 5 yıla rağmen ödenmedi. Daha önce hakları için Ankara’ya yürüyen ve sendikanın sarı tutumu nedeniyle 36 taksit şeklinde ödeneceği vaadiyle sonlanan süreç, yıllar geçmesine rağmen bu haliyle bile işlemedi. Şu ana kadar 36 taksitin sadece 3’ünün yatırıldığı, bu 3 taksitin de Erdoğan’ın seçim süreçlerindeki vaatleri hatırına ödendiği öğrenildi. Bir maden ve işçi kenti olan Soma’nın bu gelişmelerle birlikte esnafından, köylüsüne, işçisine kadar ciddi bir ekonomik kriz yaşadığı kaydediliyor.

Tazminat hakları ödenmeyen işçiler ve Soma halkı bu gerçekle birlikte 21 Ağustos’ta kentte büyük bir miting örgütlüyor. Bu eylemden sonuç alınamazsa işçiler 13 Eylül’de Ankara’ya yürüyecek.

İşçilere 5 yılda sadece 3 taksit ödendi

Çeşitli kesimlerle görüşmeler yapan CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, Soma’da ekonomik krizle birlikte ciddi bir geçim sıkıntısı olduğuna dikkat çekerek şunları belirtti:

Soma Kömürleri A.Ş.’nin patronları Alp ve Can Gürkan’ın malvarlıkları TMSF’ye devredildi. TMSF bu malvarlıklarını satışa çıkartarak önce işçilerin ihbar ve kıdem tazminatlarını ödeyecekti. Ancak daha sonra Türkiye Maden-İş Sendikası devreye giriyor. Patronla protokol yapıyor. Tazminatların 24 taksitte ödeneceği konusunda anlaşılıyor. Sonra bir protokol daha yapılıyor. Taksit sayısı bu kez 36’ya çıkarılıyor. Şimdiye kadar sadece 3 taksit ödeniyor.

Cumhuriyet’teki habere göre CHP’li Bakırlıoğlu, işçilere yapılan 3 taksit ödemelerinin de tamamının seçimler öncesine denk getirildiğine dikkat çekerek “Her seçim öncesinde bir taksit ödenmiş. 24 Haziran seçimlerinde, 16 Nisan referandumundan önce ödeme yapılmış. Cumhurbaşkanı Erdoğan her Manisa’ya geldiğinde bir taksit ödenmiş” dedi.

Nakliyeciler Kooperatifi’nin de Soma Kömürleri A.Ş.’den 2.5 milyon liralık alacağını tahsil edemediğini belirten Bakırlıoğlu, şirketin kooperatif ile birlikte esnafa 12 milyon lira borcu bulunduğunu kaydetti.

Kömür parası ödenmiyor

Bakırlıoğlu, Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) de Konya Şeker tarafından işletilen termik santrala verdiği kömürün parasını alamadığına işaret ederek “TKİ’nin 500 milyon lira alacağı olduğu söyleniyor. TKİ, Konya Şeker tarafından işletilen santraldan kömürün parasını alamıyor. Bu nedenle de diğer taşeron maden şirketlerine ödeme yapamıyor. Bu kez de taşeron şirketlerin esnafa ödemelerinde sıkıntı yaşanıyor” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

Depremden Bir yıl Sonra Değişen Bir Şey Yok

“Şubat 2023 Depremleri 1. Yıl Raporu” yayınlandı