LY Holding yöneticisinden işçiye: “Beynini çıkartırım”Petrol-İş’te örgütlendikleri için baskılara hedef olan işçiler sendikanın kendilerine sahip çıkmasını ve arkalarında durmasını bekliyorlar.


Tekirdağ Çerkezköy’de  Türkiye’de 1996 yılında faaliyete geçen ve araba parçası ile kuru buz üretenAlmanya ortaklı Lang & Yüzer Otomotiv fabrikasında Türk–İş’e bağlı Petrol- İş sendikasına üye olan 3 işçi yönetimin sendikadan haberdar olmasından sonra işten atıldı. Üye olan diğer işçiler ise şantaj ve tehdit edilerek sendikadan istifa ettirildi.

İşçiye tehdit, sendikaya engel

Yeni Yaşam gazetesine konuşan fabrika çalışanı Aliseven Aktaş, bununla yetinmeyen şirket CEO’su Mehmet Yüzer’in sendika üyesi işçileri odasına çağırarak tehdit ettiğini ifade etti. Öte yandan şirket sahibinin yakın akrabası olduğu belirtilen Murat Yıldız’ın yanına gelerek “Seni aynaya fırlatıp beynini çıkartırım” dediğini söyleyen Aktaş, işçilerin artan yönetim baskısı sonrası Petrol-İş sendikasından gerekli desteği görmediklerini de belirtti.

Sendikaya çağrı

Aliseven Aktaş, Petrol -İş sendikasına çağrıda bulunarak “yanımızda durmaları gerekiyor, eğer dik dururlarsa eylem yapacağız. Ben hala çalışıyorum ama benide çıkaracaklar, baskı ve şantaja maruz kalıyoruz” dedi.

Şirketten ‘disiplinsizlik’ savunması

Ulaştığımız LY Holding yetkilisi, işçilerin sendikal hak taleplerinin olduğunu kabul etti ve davamında işçi çıkarımı yapıldığını ama 3 işçi değil 2 işçi çıkarıldığını aktardı. İşten çıkartma sebeplerinin ise sendikal faaliyetten dolayı olmadığını ‘disiplinsizlik’ olduğunu söyledi.

‘Bu açıklamalar yalan’

LY Holding çalışanı Petrol-İş üyesi işçiler adına konuşan Aliseven Aktaş, şirketin ‘disiplinsizlik nedeniyle çıkardık’ açıklamasına tepki gösterdi. Aktaş, “bu açıklama külliyen yalan, gerçeği saptırıyorlar” dedi. 35 işçinin Petrol-İş sendikasına üye olduğunu ama işten çıkarmalar ve baskı nedeniyle üye sayısının 23 kişiye düştüğünü  aktaran Aktaş “haklı mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat-İş: Devrimci Sendikal Mücadelemiz Kelepçelerle Durdurulamaz!

“Devrimci Sendikal Mücadelemiz Kelepçelerle Durdurulamaz!” başlıklı bir açıklama yapan İnşaat-İş, üye ve yöneticileri hakkında verilen ev hapsi kararının yok hükmünde olduğunu belirterek, bu kararı tanımayacağını ifade etti. Sendika, 28 Şubat’ta bildiri dağıtmak üzere İFM Ziraat Kuleleri önünde olacağını kaydederek dayanışmaya çağırdı