Brezilya’da işçiler ’emeklilik reformu’na karşı yürüdüTasarının Brezilya Kongresi tarafından onaylanması durumunda, asgari emeklilik yaşı kadınlar için 62, erkekler için 65 olacak.


Yaşanacak Dünya

Brezilya’da işçiler emeklilik haklarına yönelik yeni bir saldırıya karşı yine sokağa çıktılar.

İşçiler Salı günü, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro tarafından önerilen “emeklilik reformu”na karşı Sao Paulo sokaklarında yürüdüler.

Hafta başından itibaren sendikalar ve sosyal örgütler tarafından düzenlenen gösteriler, Kongre’de görüşülen tartışmalı tasarının onaylanmasını önlemeye çalışıyor.

Sendikalar, tasarının işçi haklarını ihlal ettiğini ve bu nedenle de işçi hakları için bir engel teşkil ettiğini belirtiyor.

Sendikalar ayrıca başkent Brasilia’ya giden milletvekillerine baskı yapmak için Sao Paulo havaalanında toplandılar.

Yarın (Perşembe günü), iktidarın emeklilik planının kaderini belirleyecek bir oylama yapılacak olan Kongrenin dışında işçi protestosunun yapılması bekleniyor.

Tasarının Brezilya Kongresi tarafından onaylanması durumunda, asgari emeklilik yaşı kadınlar için 62, erkekler için 65 olacak.

Telesur’da çıkan habere göre, söz konusu plan, Şili’nin eski diktatörü Augusto Pinochet tarafından özelleştirilmiş emeklilik modeline dayanarak emeklilik sisteminin özel sektöre ve bankalara devredilmesinin önünü açacak.

Ayrıca Kontrol Et

Galloway, Filistin kampanyasıyla ara seçimi kazanıp Britanya Parlamentosu’na geri döndü: Bu, Gazze için!

Rochedale ara seçimini Gazze kampanyasıyla kazanan Galloway, İşçi Partisi liderine seslenerek "Keir Starmer – bu Gazze için" diyerek ekledi: "Filistin felaketini mümkün kıldığınız, teşvik ettiğiniz ve örtbas ettiğiniz için yüksek bedel ödeyeceksiniz."