“AKP doğaya da zararlıdır!”Kaz Dağları Altın Madeni eylemine İzmir’den de ses verildi


Günlerdir sosyal medya üzerinden süren yankısıyla emek demokrasi güçleri ile doğaseverlerin gündeminde olan Kaz Dağları Altın Madeni eylemine İzmir’den de ses verildi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri olarak 8 Ağustos’ta saat 19.00’da İzmir Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde geniş katılımlı basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklaması kitlenin, Kaz Dağları’ndaki doğa katliamını protesto eden alkışları ile başladı. Ardından “Kaz Dağları bizim memleket bizim!”,”Altıncı şirket elini doğamızdan çek!”, “Emperyalistler, işbirlikçiler ülkemizden defol!” sloganları ile devam etti. Açıklama öncesi yapılan konuşmalarda “mevcut iktidarın ülkemiz ekonomisine katkı sunmak için Kaz Dağlarındaki altını çıkarıp bozuk olan ekonomimize katkı sağlayacağız” yalanları deşifre edildi “Munzur, Dersim, Hasankeyf gibi bu toprakların doğal güzelliklerinin ve ormanlarının katledildiği ve bilinçli olarak bu toprakların doğal bitki örtüsü ve yaşam alanlarının yandaş ya da emperyalist şirketlere peşkeş çekildiği” vurgulandı.

AKP İktidarının “Kaz Dağları’nda kesilen ağaçların yerine yenileri dikiliyor” söyleminin de gerçeği yansıtmadığını sosyal medyaya düşen dron çekimleri sayesinde görmüş bulunuyoruz. Ayrıca Ovacık’ta çıkarılan altın madeninin sonuçlarını hepimiz görüyoruz” denildi. Konuşmaların ardından “AKP doğaya zararlıdır” sloganı atıldı.

Sloganların ardından İzmir Emek ve Demokrasi güçleri adına basın açıklamasını Orman Mühendisi Sebahattin Bilge okudu:

Doğa mirası Kaz Dağları’ndan elinizi çekin! Yeryüzündeki yaşam sürekliliğinin ve canlıların evi olan ormanlar, artan insan nüfusunun etkisiyle yok edilmektedir. Bu yok oluş sırasında içtiğimiz suda soluduğumuz havada yaşamsal olarak ormanların önemi yok sayılmaktadır. Bunun en yakın örneği, Kaz Dağları’nda bulunan Kirazlı Altın Madeni sahasında yaşanmış şimdiden 204 hektar yaklaşık 300 futbol sahası büyüklüğünde orman sahası vahşice yok edilmiştir. Kaz Dağları ülkemize has biyolojik çeşitliliği fazla olan özel bir bölgedir. Önemli bitki alanını içinde bulundurur. Kaz Dağları’nda 900 çeşit bitki türü tespit edilmiştir.

 

Kanadalı Maden Şirketi Alamos Gold’un sahibi olduğu Doğu Biga Madencilik şirketine 600 hektarlık alanda işletme ruhsatı verilen alan Çanakkale ili merkez ve Bigadiç, Bayramiç ilçesi sınırlarında kalmaktadır. ÇED Raporuna göre 45,650, Orman Müdürlüğü’ne göre 13.400, TEMA Vakfına göre de 195.000 ağacın kesildiği ifade edilmiştir. Kesim yapılan 204 hektar alanda 13.400 hektar ağacın kesilmiş olması demek 1 hektar alanda 66 ağacın kesildiği anlamına gelir. Ormancı olmayanlar bile sosyal medyada bulunan dron görüntülerine baktıklarında 13.400 ağacın kesildiği söyleminin doğru olmadığını anlayabilir.

Açıklama sık sık “Emperyalistler, işbirlikçiler altıncı Filoyu unutmayın!” sloganıyla kesildi. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yapılan basın açıklaması, esnaf ve çevrede bulunanlar tarafından alkışlarla izlendi.

Eyleme, “İzmir Emek ve Demokrasi güçleri olarak tüm duyarlı kesimleri ormanlarımıza zarar veren bu tür uygulamalara karşı direnmeye çağırıyoruz” denilerek son verildi.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”