20 Eylül iklim grevi için geri sayım başladı15 Mart ve 24 Mayıs’tan sonra 3. küresel iklim grevi 20 Eylül’de gerçekleştirilecek


YAŞANACAK DÜNYA

Liseli gençlerin başlattığı iklim protestolarının dalga dalga büyümesiyle birlikte 15 Mart ve 24 Mayıs’ta gerçekleştirilen küresel grevlerin üçüncüsü 20 Eylül’de yapılacak.

Bu kez işçi ve emekçiler de greve dünya çapında destek verecek. İngiltere’den diğer Avrupa ülkelerine, Türkiye’ye kadar çeşitli çevreci gruplar, sendikal örgütlülükler, politik organizasyonlaran peş peşe “greve destek” açıklamaları geliyor.

Fridays for Future (Gelecek İçin Cumalar) isimli hareket üzerinden daha önce 15 Mart ve 24 Mayıs için küresel grev çağrısıyla sokaklara çıkılmış ilkinde 1.6 milyon ikincisinde de 2 milyonun üzerinde çocuk ve gencin katıldığı eş zamanlı gösteriler düzenlenmişti.

İsveç’li 16 yaşındaki iklim aktivisti GretaThunberg, 2018 yılının Ağustos ayından itibaren her cuma günü Parlamento önünde iklim krizine dikkat çekmek için okul grevine çıkmış, tek başına başladığı bu greve kısa sürede dünyanın dört bir yanından çocuklar ve gençler ortak olmuştu. Her Cuma, kendilerine yaşanabilir bir gezegen bırakılmasını talep eden liseli gençler okul grevine çıkıyorlar.

Ayrıca Kontrol Et

Stuttgart’ta Hanau Katliamı Lanetlendi

2020 yılında Hanau katliamında hayatını kaybedenler Stuttgart'ta anıldı