ABD’ye gitmeye çalışan 500’den fazla göçmen öldüUluslararası Göç Örgütü IOM, bu yıl ABD’ye gitmeye çalışan göçmenlerden 514 kişinin öldüğünü açıkladı


YAŞANACAK DÜNYA

Uluslararası Göç Örgütü IOM Cuma günü yaptığı açıklamada, bu yıl ABD’ye gitmeye çalışan göçmenlerden 514 kişinin öldüğünü söyledi. Bunlardan 247’sinin ABD-Meksika sınırında hayatını kaybettiği belirtildi.

ABD’ye ulaşmaya çalışırken ölen insanlar Kolombiya, Küba, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Nikaragua ve Meksika gibi Latin Amerika ülkelerinden geldi. Aralarında Hindistan ve Ukrayna gibi diğer ülkelerden göçmenler de bulunuyor.

IOM sözcüsü Millman, belirtilen sayının, ABD veya Meksika’daki gözaltı merkezlerinde tutulurken ölen 11 göçmeni içermediğini belirtti.

Önde gelen ölüm nedenleri arasında denizde boğulma, trafik kazaları, susuzluk, hastalıklar ve zamanında tıbbi yardım alamama yer alıyor.

Millman, ayrıca, sınır bölgelerinde polis kontrolündeki artışın, insan ticareti yapan çetelerin işleyişini tarihsel olarak desteklediğinin altını çizdi.

Ayrıca Kontrol Et

Elon Musk, Homofobik Reflekslerle X ve SpaceX’i Teksas’a Taşıyor

Daha önce Tesla'nın merkezini Teksas'a taşıyan Elon Musk, şimdi de X ve SpaceX'in merkezlerini taşımaya hazırlanıyor. Musk'ın bu kararının ardında ise cinsel kimlik yasası yatıyor. Bütün güncel faşistler gibi o da aileyi merkeze koyan homofobik reflekslerle hareket ediyor ve elindeki ekonomik gücü politikayı doğrudan belirleyecek bir silah olarak kullanıyor