Avukatların kayyımlara karşı açıklamasına da polis saldırısı!Diyarbakır, Van, Mardin BB’lerine yapılan kayyım darbeni Çağlayan Adliyesi önünde yapacakları açıklamayla protesto etmek isteyen avukatlar polis saldırısıyla kapıdan uzaklaştırıldı, Adliye önündeki başka bir noktada açıklama yapıldı


Avukatlara yapılan polis müdahalesine karşılık avukatlar “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attılar. Avukatlar polis kordonuna alındı, basın mensupları bu çemberin içine alınmıyorlar. HDP‘li milletvekilleri Ahmet Şık, Musa Piroğlu ve Filiz Kerestecioğlu’nun da yer aldığı basın açıklamasına polis izin vermiyor.

Kayyumları protesto etmek ve basın açıklaması yapmak isteyen avukatları polis sert müdahale ederek adliye kapısının önünden uzaklaştırdı. Dağılmayan grup, Çağlayan Adliyesi‘ne yakın bir noktada durarak basın açıklamasını yapıyor.

Müdahale sonrası yapılan açıklamada: “Hak dediğimiz şey unutulmuş bir kavram. Yapılan bu müdahaleyi kabul etmiyoruz, açıklamamızı adliye önünde yapmak istiyoruz. Bundan dolayı basın açıklamamızı yapmıyoruz. Ancak MardinVan ve Diyarbakır‘ın emekçi halkının kendi iradesini sadece oy atarak değil, panzerler önünde hakkına sahip çıkan analar için buradayız. Herkes onların ve bizim sesimizi duysun.”

Bu karanlık dağıtılacak ve yoksul halkların iradesi bu belediyeleri alacak hakkını alacak ve faşizmin elinden kurtaracaktır. (Artı Gerçek)

Ayrıca Kontrol Et

Eve sıkıştırılan Kürtçe

İktidarın bir milletvekili, “Dünya Anadili Günü”nde Kürtçeyi eve mahkûm eden bir mesaj yayınladı. Turgut Özal’ın “kaset serbestisi” getirirken söylediği “tarlada şarkı söyleme” imkânı bile artık lüks anlaşılan.