Kadıköy’deki kayyım eylemine polis saldırdıKadıköy Süreyya Operası önünde yapılacak kayyım eylemine polis saldırdı, defalarca yinelenen saldırıya karşı kitle ara sokaklarda yeniden yeniden toplanarak eylemi uzun süre devam ettirdi, bir kişi sivil faşistlerin bıçaklı saldırısına uğradı


Diyarbakır, Mardin ve Van BB’lerinin kayyımla gasbedilmesine karşı Kadıköy Süreyya Operası’nda toplanan kitleye polis saldırdı, saldırı sırasında gözaltına alınanlar oldu. Çok sayıda insanın katıldığı eylem saatler boyunca ara sokaklarda devam etti. Bu arada bir eylemci Bahariye Caddesi üzerinde sivil faşistlerin bıçaklı saldırısına uğradı. Bıçaklanan eylemci ambulansla hastaneye kaldırılırken, ona ilk yardım müdahalesi yapan bir kişi gözaltına alındı.

Süreyya Operası önünde bir araya gelen çok sayıda devrimci-demokrat-yurtsever-ilerici daha eylem saati gelmeden polisin GBT tacizine maruz kaldı. Kısa süre içinde bu taciz plastik mermili saldırıya dönüştü.

Saldırının ardından kitle Serasker Caddesi’nde yaptığı yürüyüşle kayyım gaspını protesto etti. “Disa disa berxwedan disa disa serhildan!”,Faşizme karşı omuz omuza!”, “Her yer Amed, her yer direniş!”, “Hırsız, katil AKP!” sloganlarının haykırıldığı eylemde polis kitleye bir kez daha saldırdı.

Dağılan kitle Kadıköy’ün pekçok noktasında bir araya gelerek bulunduğu yerde eylemi sürdürme ısrarını gösterdi. Bazı sokaklarda çöp konteynırları devrilerek polisin müdahale etmesi engellenmeye çalışıldı.

Caferağa Spor Salonu sokağında toplanan kitle buradan sloganlarla Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürürken saldırı yinelendi.

Kitlenin ara sokaklarda küçük gruplar halinde yaptığı eylemler saatlerce devam etti.

Son olarak Bahariye Caddesi üzerinde bir eylemci sivil faşistlerin bıçaklı saldırısına uğradı. Yaralanan eylemci ambulansla hastaneye kaldırılırken, ona yardım etmeye çalışan bir eylemci polis tarafından gözaltına alındı.

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.