Diyarbakır bugün de ayakta…Diyarbakır BB’nin önünde saat 13:00’te yapılan açıklamadan sonra 2’ye bölünerek yürüyüş yapan kitleye her iki yönde de polis saldırısı gerçekleşti, saldırılar sırasında sekiz kişi gözaltına alındı


Diyarbakır, Van ve Mardin BB’lerinin kayyımla gasbedilmesine karşı Diyarbakır’da başlayan eylemler kesintisizce devam ediyor. Öğleden önce DBB önünde açıklama yapmak isteyen HDP milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ve halk polis ablukasına alındı. Kitle abluka altında oturma eylemine geçti.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) aldığı kesintisiz eylem kararı 3’üncü gününe girerken, kayyımlara dönük tepkiler de hız kesmeden devam ediyor.

Diyarbakır’da bugün bir kez daha büyükşehir belediyesi binası önünde açıklama yapmak için aralarında HDP milletvekilleri ve belediye eşbaşkanlarının da bulunduğu kitle Lise Caddesi’nde toplandı. Kalabalık grup, “Baskılar bizi yıldıramaz!”, “Hak hukuk adalet HDP ile gelecek!” sloganları attı. HDP’li vekillerin ön sıralarda yer aldığı eylemde, polis halkın ve vekillerin etrafını sardı. Bunun üzerine grup oturma eylemi başlattı.

Oturma eylemine geçen vekiller ve halk, zılgıt ve alkışlarla tepkilerini dile getirirken, “Amed halkındır, halkın kalacak!”, “Faşist AKP belediyeden defol!”, “Amed uyuma iradene sahip çık!” sloganları atıyor.

Saat 13:00’te yapılan basın açıklamasından sonra kitle iki gruba ayrılarak Dağkapı Meydanı’nı ve Ofis semtine doğru yürüyüşe geçti. Sur ilçesine doğru “Amed uyuma iradene sahip çık!” sloganları atan grup, bir süre yürüdü. Halkın destek verdiği gruba polisler, TOMA’larla saldırdı. Saldırı sırasında sırasında 5 kişi gözaltına alınırken, grup ara sokaklara dağıldı.

Ofis semtine doğru yürüyen grup ise “Direne direne kazanacağız!”, “Amed bizim irademizdir!” sloganları attı. Anıt Park’taki polisin tazyikli su saldırısına rağmen yürüyüşe devam eden kitleye, Ofis semtinde bir kez daha saldırıldı ve 3 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”