Kamuda sözleşme, kararı belli Hakem Kurulu’na gittiMilyonlarca kamu emekçisi ve emekliyi ilgilendiren toplu sözleşme süreci ‘masada uzlaşma sağlanamadı’ denilerek, Hakem Kurulu’na götürüldü, üyelerinin çoğunluğunun Erdoğan’ın atadığı bu kurulun nasıl bir karar vereceğiyse bellidir


Milyonlarca kamu emekçisi ve emeklinin önümüzdeki 2 yılda alacakları ücretler ve yararlanacakları sosyal hakları belirleyecek grevsiz toplu sözleşme dönemi beklendiği gibi Yüksek Hakem Kurulu’na kaldı. AKP döneminde palazlanarak yetkili sendika konumuna oturan Memur-Sen’in atraksiyonları, başkanının masadan efelenerek kalkmasının bir danışıklı dövüş olduğu bu sonla daha da netleşti. Anlaşılan o ki sürecin YHK’da bitirilmesi başından beri hesaplanmış bir seçenekti. Bu seçeneğin Memur-Sen’le kafa kafaya verilerek olgunlaştırıldığı da belliydi. Böylece Memur-Sen ve başkanı, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın kamu işçilerini satıştan sonra yaşadığı aleni teşhirden kurtarılmış olacaktı! Memur-Sen son anda sembolik iş bırakma ve eylemlerle de namusunu kurtarma çabasını gözümüze sokmuştu.

YHK’da kimler yok ki!

YHK’da kimler yok ki! Tayyip Erdoğan’ın elini öpmeye kalkışan “Prof”lar, AKP tarafından kurdurulduğu belirtilen Cihannüma Derneği’nin temsilcisi, Erdoğan’ın bölümünün başına atadığı dekanlar…vs. Sonuç itibariyle HYK’dan ne çıkacağı malum, tıpkı TÜPRAŞ’ta ve YHK’da sonlanan diğer sözleşmelerde olduğu gibi bunda da patron tarafı ne diyorsa o olacak!

Emekçiye çay parası bile etmeyen bir zam!

Hükümet 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında milyonlarca emekçiye son teklifinde 2020’de yüzde 4+4, 2021’de yüzde 3+3 zam önermişti. Dün sabah yapılan görüşmede de bu teklifi revize etmeyerek sürecin YHK’ya gitmesinin önünü açmıştı.

Memur-Sen Başkanı emekçiler adına bonkörlük yapmıştı

Masaya, 2020 yılı için yüzde 3 refah payı, taban aylığa 200 TL seyyanen zam, birinci 6 ay için yüzde 8, ikinci 6 ay içinse yüzde 7 zam talebiyle oturan Memur-Sen’in başkanı Ali Yalçın dün yaptığı açıklamalarda, uzlaşma sağlanamadığını belirtmiş, hükümete de ‘ülke rahatlayacaksa, memurların bir maaşını kesin’ çağrısı yapmıştı. Emekçiler adına yaptığı bu bonkörlüğü de “ülkenin etrafında “küresel vampirler kol geziyor” “milli duruşuyla” yutturmaya çalışmıştı.

Zümrüt’e göre Memur-Sen uzlaşmadığı için böyle olmuştu

Akşam saatlerinde açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk, “Masada uzlaşıyı sağlamak önceliğimiz oldu ancak gelinen noktada müzakereler uzlaşmazlıkla sonuçlandı. Hakem Kurulu süreci bugünden itibaren resmen başladı” dedi. Yetkili sendikanın uzlaşmaz tutumunun buna neden olduğunu da vurgulamadan etmedi.

Memur-Sen’in tek derdi 4 görüşmede sağlanan ilerlemelerin zapta geçmemesi!

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ise yaptığı açıklamalarda grevi anlamsızlaştıran, masayı fetişleştiren ideolojik tutumunun altını döne döne çizdi. Tek sorun uzlaşmazlık zaptına yapılan 4 görüşme boyunca kabul ettirdiklerini söylediği 4. Dönem Toplu Sözleşme hükümlerinin bir bölümünün revize edilerek uzlaşmaya konu olması ve 11 sendikaya toplantı tutanağının imzalanma fırsatı sunulmamasıymış gibi, “bizim ilerleme kaydettiğimiz hiçbir konu yok tutanakta. YHK’ya sanki sıfırdan başlanıyormuş gibi gidiliyor” anlamına gelen bir açıklamayla bu duruma itiraz edeceklerini vurguladı.

Zevahiri bu şekilde kurtaracağını sanan Yalçın, herhangi bir eylem düşünüp düşünmediklerine de şurada birkaç gün kalmışken “değerlendiriyoruz” yanıtı verdi.

Kısacası milyonlarca kamu emekçisi ve emeklisi çay-simit parası bile etmeyecek bir zamla sefalete mahkum edildi. Geçmiş kayıplarının bile karşılanmadığı, tırmanan enflasyonla birlikte gelecek kayıplarının şimdiden belli olduğu bu koşullarda emekçileri temsil eden diğer sendikalardan da ses seda yok!

Oysaki Memur-Sen’i bile efelenmeye götüren tabandaki hareketlilik, sözleşme süreciyle kurduğu gergin ilişkiydi!

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.