Tuzluçayır’daki eylemden gözaltına alınanlar serbest bırakıldıMamak Platformu’nun kayyımları protesto etmek için Tuzluçayır Meydanı’nda yaptığı eylemde polis saldırısıyla gözaltına alınan 17 kişi, gece geç saatlerde serbest bırakıldı


Mamak Platformu’nun dün akşam Tuzluçayır Meydanı’nda yapacağı “Kayyımı tanımıyoruz! İrademe dokunma!” eylemine polis saldırdı, saldırıda 12 yaşındaki B.A. yere yatırılarak işkenceyle ters kelepçelendi. B.A.’yla birlikte aralarında Ankara temsilcimiz Zarife Çamalan’ın da bulunduğu 17 kişi gözaltına alındı.

Tuzluçayır’da gözaltına alınan 17 kişi bir süre mahalle karakolunda bekletildikten sonra Öveçler’de bulunan Güvenlik Şube’ye götürüldü, burada yapılan ifade işlemlerinden sonra gece geç saatte serbest bırakıldı.

Ankara Mamak Platformu üyelerinin Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasını protesto etmek için Tuzluçayır Meydanı’nda yapmak istediği basın açıklaması polis tarafından engellendi. Açıklamanın yapılmasına izin vermeyince Mamak Platformu üyeleri de kol kola girerek oturma eylemine başladı. Polis, oturma eylemi yapan gruba darbederek gözaltına aldı. Bu sırada henüz 12 yaşında olduğu öğrenilen B.A.’ya ters kelepçe takmak istedi. Buna karşı direnen B.A.’yı yüzüstü yere yatırıp ayaklarıyla sırtına basan polisler, küçük çocuğa ters kelepçe taktı.

Polisin bu saldırısı çevredekiler tarafından “Direne direne kazanacağız!” sloganlarıyla protesto edildi.

Saldırıdan sonra HDP Mamak İlçe örgütü polis ablukasına alındı, bulunduğu sokak, kafelerle birlikte boşaltıldı.

Platform üyeleri polis saldırısından sonra bir araya gelerek Tuzluçayır halkıyla birlikte ara sokaklarda yaptıkları yürüyüşle kayyım darbesini protesto etti.

B.A ile birlikte gözaltına alınan kişilerden bazılarının isimleri şöyle: Zarife Çamalan, Mustafa Akkaya, Ramazan Karakoç, Vezir Coşkun Parlak, Deniz Akıl, Orhan Ünlü, Aydın Yıldız, Celal Ertürk, Sibel Göktaş, Yücel Yavuz ve Dilan Karayel.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı