G7 Zirvesi protestolarıİspanya sınırındaki Urrugne kasabasında toplanan zirve öncesi 200 göstericiyle polis arasında çatışma çıktı


YAŞANACAK DÜNYA

Fransa‘nın Pyrénées-Atlantiques iline bağlı sahil kasabası Biarritz’te bugün başlayacak G7 Zirvesi öncesinde birçok protesto gösterisi düzenlendi.

Gösterilere polisin saldırısında çatışmalar yaşanırken onlarca kişi gözaltına alındı.

Pyrénées-Atlantiques Valiliği dün gece saat 22.00 itibariyle 17 gösterici gözaltına alındığını açıkladı.

Biarritz yakınlarında İspanya sınırındaki Urrugne kasabasında toplanan zirve karşıtlarına müdahalede en az 4 polisin de yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Valilik, bölgeden geçen A63 otoyoluna ulaşmaya çalışan 100 ile 200 arasındaki göstericiyle polis arasında çatışma çıktığını kaydetti. Açıklamada, polisin müdahalesine göstericilerin saldırıyla karşılık verdiği ve polisin göz yaşartıcı bombayla cevap verdiği de savunuldu.

Bugün başlayacak ve büyük oranda Rusya’nın geri dönüp dönmeyeceği üzerinden gündemde olan G7 Zirvesi için 13 bin polis ve jandarma mensubu görevlendirildi.

Ayrıca Kontrol Et

FHKC’den soykırıma karşı bedenini ateşe veren ABD’li asker Bushnell’in eylemine ilişkin açıklama

FHKC, ABD Hava Kuvvetlerinde görevli 25 yaşındaki Aaron Bushnell’in Washington’daki İsrail Büyükelçiliği önünde “Özgür Filistin!” diye haykırarak bedenini tutuşturduğu eyleme ilişkin yazılı açıklama yaptı