Geleceğe Dönüş: Dizimizin ikinci programı yayındaYazarımız H. Selim Açan, bu programda ’68 kuşağının emektarlarından Muzaffer Doyum’u konuk ediyor


Geleceğe Dönüş podcast dizimizin ikinci programında da “Sosyalizm insanlığa ne vadediyor” konusu ele alınıyor. 

Yazarımız H. Selim Açan, bu kez ’68 kuşağının emektarlarından Muzaffer Doyum’u konuk ediyor. 

Kapitalizmin günümüzde Marx ve Engels’in öngörülerini dahi aşan boyutta bir zenginlik-sefalet uçurumu yarattığına dikkat çeken Muzaffer Doyum, öncelikle, “Biz sosyalistler aradan çekilecek olsak dahi insanlık bir biçimde yine sosyalizme yönelecektir. Çünkü eşitlikçi bir toplumsal düzen olarak sosyalizm dışında bir alternatif yoktur” görüşünü dile getiriyor. 

Fakat eski sosyalist ülkelerin insanların gözünde çekiciliklerini nasıl yitirdiklerine de işaret ederek sosyalizmin yitirdiği itibarını yeniden kazanabilmesi için “tarihimizle cesur bir yüzleşme zorunluluğunu” vurguluyor. 

Eski sosyalist ülkelerdeki bürokratik-revizyonist yozlaşmanın simgelerinden biri olarak Berlin Duvarı gibi sosyalizmin ruhuna ve tarihsel amaçlarına taban tabana zıt bir utanç abidesi inşa edecek kadar kendini kaybeden güvenlik paranoyasının mahkum edildiği sohbette, geçmişte yaşananları ele alırken inkarcılığa savrulmamanın iki temel koşulu olarak diyalektik materyalist yönteme sadakatle bilimsel sosyalizm öğretisinin devrimci özüne sadakatın öneminin altı çiziliyor. 

Geleceğe Dönüş dizisinin ilk ana başlığını oluşturan “Sosyalizmin amacı-Sosyalizm insanlığa ne vadediyor” konusundaki ikinci sohbeti aşağıdaki linklerden dinleyebilirsiniz: 

Youtube’da dinlemek için tıklayın

Spotify’da dinlemek için tıklayın

Anchor’da dinlemek için tıklayın

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti