Geleceğe Dönüş: Dizimizin dördüncü programı yayında“Sosyalizmin tarihteki yeri” konusunun ele alındığı bu programın konuğu Çiğdem Devran


Sosyalizm ve Geriye Dönüşler konusundaki podcast dizimizin dördüncü programı yayında. “Sosyalizmin tarihteki yeri”nin ele alındığı bu programın konuğu Çiğdem Devran. 

Kapitalizm ile komünizmin özgürlük dünyası arasındaki geçiş halkasını oluşturan sosyalizmin “komünizmin alt/başlangıç evresi” olduğunun altını çizen Çiğdem Devran onu kendine özgü yasaları olan “bağımsız bir sistem” olarak düşünmenin yanlışlığına dikkat çekiyor. 

Çiğdem Devran’ın “bir tür sırat köprüsü” olarak tanımladığı bu geçiş dönemini H. Selim Açan mitolojideki Janus başına benzetiyor.  Buna bağlı olarak her iki konuşmacı da hem kapitalizme geri dönüş tehlikesinin sürekliliğine hem de kapitalizmden miras kalan eşitsizlik ve doğum lekelerinin bir çırpıda aşılmasını beklemenin haksızlığına dikkat çekiyor.

Sosyalizmi komünizm nihai amacından kopararak ele alıp “kendinde şey” olarak amaçlaştırmanın yanlışlığı üzerinde birleşen konuşmacılar, bunu hem teorik hem de pratik açıdan bir “kırılma noktası” olarak tanımlıyorlar. 20. Yüzyıldaki sosyalizmi inşa yönelimlerinin  kapitalizme geriye dönüşle noktalanmasına yol açan süreçlerin bu kırılmayla başladığını belirtiyorlar.

Bu kırılmanın yansıması olarak komünizm nihai amacı doğrultusunda ilerleme perspektifinin değil kapitalizmle rekabet ve ona üstünlük sağlama yönelimin esas alınmasının hayatın her alanında hangi bozulmalara yol açtığına dair örnekler vererek hedefteki bu sapmayı geriye dönüş süreçlerinin başlangıç noktası olarak tanımlıyorlar.

“Sosyalizmin tarihteki yeri” konusunun ele alındığı dördüncü programımızı aşağıdaki linklerden dinleyebilirsiniz:  

Anchor

Spotify

Google Podcasts

Youtube

* Dizimizin bundan sonraki bölümlerinden yayına girer girmez haberdar olmak için aşağıdaki linkten gazetemizin Youtube adresine abone olmanızı öneririz.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti