HDP’den deprem bölgesindeki işkenceler için suç duyurusuHDP, Hatay’ın İskenderun ilçesinde aralarında parti yöneticisi Rıdvan Atman’ın da bulunduğu 10 kişiye yapılan işkenceyle ilgili suç duyurusunda bulundu.


 

Devletin gerçek misyonunu en açık biçimiyle bu depremde gördük. Şimdiye kadar perdelenen bu yüz, depremle birlikte apaçık hale gelirken, sarsılan otoritesini de onu en vahşi biçimde kullanarak ve videolarla yaygınlaştırarak tesis etme yoluna gitti. Birçok insan “yağmacı” denilerek asker ve polisin şiddetine, linç ve işkencesine maruz kaldı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) bu görüntülerle ilgili suç duyurusunda bulunmuştu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) de Hatay/İskenderun’da aralarında parti yöneticisi Rıdvan Atman’ın da bulunduğu 10 kişiye yapılan işkenceyle ilgili suç duyurusunda bulundu.

ÇHD İşkenceyle Mücadele Komisyonu da dün işkenceye maruz kalmış insanların görüntülerini paylaşmıştı.

HDP tarafından yapılan başvuruda Hatay Valisi ve Emniyet Müdürü, İskenderun ilçe emniyet müdürü ve işkence ettiği iddia edilen kamu görevlileri hakkında işlem yapılması istendi: “Yaşanan deprem felaketinde yakınlarını kaybetmiş, evleri yıkılmış ve iş yerlerini tahliye etmek zorunda kalan suçsuz insanlara, görevli kolluk personelleri tarafından ağır işkence yapılmıştır. İşkence Anayasa’da, 5237 sayılı Türk Ceza Yasasında ve birçok uluslararası sözleşmede yasaklanmıştır. İşkence ve kötü muamele yasağı uluslararası ölçekte yasa ile teminat altına alınan bir suç tipidir.

Maalesef ki dosya şüphelilerine kaba dayak atılmış, yüzlerinde ve vücutlarında ciddi patlak ve morartılar oluşmuş, hakaret edilmiş, onur kırıcı davranışlar sergilenmiş, ters kelepçe ile yüzleri duvara doğru çevrilmiş ve o şekilde ayakta bekletilmişlerdir. Bahse konu işkence ve kötü muamele görüntüleri ile darp edilmiş kişilerin görüntülerini ekte savcılığınıza sunmaktayız.

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.