İstanbul için zaman daralıyorProf. Dr. Naci Görür, Hatay enerjisini boşalttı; İstanbul için zaman daralıyor, hazırlanmazsak ülkemiz için yıkım olur!” dedi.


Kahramanmaraş merkezli büyük yıkıma neden olan depremlerin 15. gününde Hatay Defne ve Samandağ merkezli 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Depremlerle ilgili yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, T24 ekranlarında yaptığı değerlendirmede”Hatay enerjisini boşalttı; İstanbul için zaman daralıyor, hazırlanmazsak ülkemiz için yıkım olur!dedi.

“1999 depreminin üzerinden 23 yılı geçti, İstanbul için zaman daralıyor”

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Hatay merkezli depremlerle ilgili  “Bu uyarıları ben ve yerbilimci arkadaşlarım yapmıştık ama hiç kimse bizi dinlemedi, duymadı. Bize başvurulmadığı gibi Kahramanmaraş depremlerinin ortaya koyduğu tablo yeterince hazırlığın olmadığını gösterdi. Koca Doğu Anadolu boyunca 10 ilimiz bugün neredeyse haritadan silinecek duruma geldi”  dedi.

Görür, İstanbul depremine de dikkat çekerek “Bilimsel araştırmalara göre 30 yıl içerisinde olma ihtimali yüzde 62 idi. 23 yıl geçti, biz daha yeterince hazırlanamadık. Zaman daralıyor çünkü her geçen gün o fayda stres birikimi fazlalaşıyor. Her sene Anadolu 2 buçuk santimetre fay zonu boyunca Batı’ya doğru hareket ediyor. Her 2 buçuk santimetreye gelen stres o faya enjekte ediliyor. 23 sene geçmesi demek, 23 çarpı 2 buçuk harekete denk gelen enerji fazlalığı yükleniyor. Zaten kırıldı kırılacak. Seneler geçtikçe bu yükleme, enerji enjeksiyonu artık orada fayın kırılmasını zorluyor. Onun için zaman geçtikçe endişelerimiz artıyor.  Gerçek beka meselesi budur. Bu ülkede her şey siyaset değildir. Deprem siyaset üstü bir olaydır. Lütfen insanlarımızın bekası için, can güvenliği için bu işi hep birlikte yapalım. Artık gün deprem, fay tartışması yapacak, onunla oyalanacak zaman değil” diye konuştu.

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.