Müteahhitler tutuklanıyor, peki ya esas sorumlular?Şimdiye kadar yapılan müteahhit gözaltı ve tutuklama şovunda tutuklu sayısı 157’ye çıktı. Gerçek sorumlular bu şovla perdeleniyor


 

Depremin bu denli büyük bir yıkıma, can kaybına neden olmasının, sonrasında gerekli yardım ve kurtarma çalışmalarının yapılmamasıyla bunun boyutlarının büyümesinin gerçek sorumlularından tek bir istifa gelmedi şimdiye kadar. Bu böyleyken her gün bir ya da birkaç müteahhit tutuklanarak, gözaltına alınarak adeta “hesap soruyoruz” şovu yapılıyor. O müteahhitlere oluk oluk para akıtanlar, imar afları çıkaranlar, gerekli denetimleri yapmayanlar, riskli bölgeleri yağmaya açmak için kararlar çıkaranlar, riskli olmayanlar için de aynı tutumu sürdürenler ve daha nice sorumluluğa imza atanlar hesap vermedikçe daha çok yıkım, ölüm yaşayacağız oysaki.

Şimdiye kadar yapılan müteahhit gözaltı ve tutuklama şovunda tutuklu sayısı 157’ye çıktı.

Sorumlular zincirinin son halkası olan müteahhitler üzerinden yapılan şovun ajanslara yansıyan bilançosu şöyle:

Adana

71 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Hasan Alpargün, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da gözaltına alındı. Müteahhit firmanın sahibi Hasan Alpargün tutuklandı. Mete, Sami Bey, Ekim, Alpargün, Belük, Sinem, Tutar Yapı, Zeray, İhsan Bayram, Özgür ve Kubilay apartmanlarından sorumlu inşaat mühendisi, müteahhit, statikten sorumlu fenni mesul ve kooperatif yöneticileri dahil 15 şüpheliden E.N.S, A.Ş, H.Z.Y, H.A. ve Ö.F.G tutuklandı. Atilla T., Tamer E., Cem A., Abdullah Y., Ferit I., Celal G. ve Muzaffer M tutuklandı, altısı adli kontrol şartıyla olmak üzere 13 şüpheli serbest bırakıldı. Tutuklu sayısı 13’e yükseldi. Nizip’te yıkılan bir binadan ötürü iki kişi gözaltına alındı.

Adıyaman

Müteahhit Yavuz Karakuş ve eşi Sevilay Karakuş Gürcistan’a gitmek üzereyken İstanbul Havalimanı’nda yakalanarak tutuklandı. Besni ilçesinde yıkılan altı binanın müteahhidi Mersin’de yakalandı. Besni’de 123 kişinin yaşamını yitirdiği binaların müteahhidi Şükrü İşitmen, Mersin’de gözaltına alınarak tutuklandı. İsias Otel’in sahip ve yöneticileri Ahmet Bozkurt, Efe Bozkurt, Amine Bozkurt ve Şule Özbek gözaltına alındı (Otelde KKTC’li voleybolcuların da aralarında bulunduğu onlarca insan yaşamını yitirmişti). Zümrüt Apartmanı’nın inşaat sorumlularından Nusret Özavcı tutuklandı. Özkan Apartmanı’nın müteahhidi Mehmet Özkan tutuklandı. Bina iki yıl önce izinsiz şekilde tadilattan geçirilmiş. Yıkılan binalarla ilgili ‘yapım kusurları ve kolon kesme’ iddialarına ilişkin gözaltına alınan dört şüpheliden ikisi tutuklandı. Şevket Çerçiler Apartmanı’nın müteahhitlerinden Ersin Tekin tutuklandı, Burak Bozkurt hakkında yakalama kararı çıkarıldı. İsias Otel’le ilgili soruşturmada Ahmet, Mehmet Fatih ve Efe Bozkurt tutuklandı, Ulviye Bozkurt ve Şule Özbek adli kontrol şartıyla salıverildi. Gölbaşı’nda depremde yıkılan Huzur Apartmanı’nın müteahhidi Yıldıray Varki, yurt dışına kaçmak için geldiği İstanbul Havalimanı’nda yakalandı.

Diyarbakır

33 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Diyar Galeria İş Merkezi’nin mülk sahibi ile proje sorumluları mimar ve inşaat mühendisi İstanbul’da yakalandı. 15 kişi tutuklandı. Diyar Galeria İş Merkezi’nin mülk sahibi Hasibe Yıldırım ve proje sorumlusu inşaat mühendisi Mustafa Cevat Arsız adli kontrol hükümleri uygulanarak, proje sorumlusu mimar Şeref Kesgün ifadesi alınarak salıverildi.

Hatay

Rönesans Rezidans’ın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun Karadağ’a kaçarken İstanbul Havalimanı’nda tutuklandı. Kule Apartmanı’nın müteahhidi Ömer Cihan, Antalya’da gözaltına alınarak tutuklandı. Erdoğan Apartmanı’nın müteahhidi Mustafa Erdoğan Keçecioğlu, Ankara’da gözaltına alınarak tutuklandı.

Antep

Gazi Mahallesi Zübeyde Hanım Bulvarı Bahar Apartmanı’nın müteahhidi İbrahim Mustafa Uncuoğlu, İstanbul’da gözaltına alınarak tutuklandı. Şehitkamil ilçesinde 14 kişinin yaşamını yitirdiği Pamukoğlu sitesinin inşaat mühendisi A.G. gözaltına alındı. Ayşe-Mehmet Polat sitesinin müteahhidi ve fenni mümessili Mehmet Ertan Akay, İstanbul’da gözaltına alındı. Emre Apartmanı’nın şantiye şefi ve fenni mümessili Nazmi Tosun İstanbul’da gözaltına alındı. Kolon kestiği suçlamasıyla gözaltına alınan iki kişi tutuklandı. Yıkılan Emre Apartmanı’nın müteahhitleri Ali Emre ve Ahmet Yıldız şantiye şefi ve fenni mümessili Nazmi Tosun gözaltına alındı, iki müteahhit tutuklandı. İslahiye ilçesinde yıkılan binalarda sorumlululuğu tespit edilenlerden yedisi tutuklandı. 21 Şubat itibariyle tutuklananların sayısı 21’e çıktı.

Maraş

22 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Bir müteahhit, Marmaris açıklarında tekneyle yurt dışına çıkmaya çalışırken yakalandı. Sekiz kişi gözaltına alındı. M.S, Ö.S. ve Ş.A. tutuklandı. Türkoğlu ilçesinde altı şüpheli daha gözaltına alındı, üçü tutuklandı. Ebrar Sitesi’nin müteahhitlerinden A.D. ve yıkılan bir başka binanın müteahhidi R.K. tutuklandı. Diğer şüpheliler ise serbest bırakıldı. Sabır Apartmanı’nın müteahhidi Ebubekir Özbey tutuklandı. Afşin ilçesindeki soruşturmada 12 kişi gözaltına alındı, yedisi tutuklandı, beşi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Malatya

46 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı. Gözaltına alınan 40 kişiden 13’ü tutuklandı. Malatya Onur İnşaat ortağı Serpil Başar Yoloğlu ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. 20 Şubat itibariyle tutuklu sayısı 28’e yükseldi.

Osmaniye

Toplam 16 kişi gözaltına alındı. Beşi tutuklandı.

Urfa

33 kişinin hayatını kaybettiği Osman Ağan Apartmanı’nın müteahhitleri dahil 11 kişi gözaltına alındı. 14 kişinin hayatını kaybettiği Özabacılar Apartmanı’nın proje sorumlusu Osman Ekren İstanbul’da gözaltına alındı. İkisi müteahhit dört kişi tutuklandı. Beşinin gözaltı süresi uzatıldı, bir kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Haliliye ilçesinin Yenişehir Mahallesi’nde çöken Şelli Apartmanı’nda yapım kusurları ve kolon kesme nedeniyle bir müteahhit ve üç işyeri sahibi tutuklandı. İstanbul’da yakalanarak Şanlıurfa’ya getirilen inşaat mühendisi Osman Ekren tutuklandı. Birecik ilçesinde 17 kişinin yaşamını yitirdiği Kaya Apartmanı’nın müteahhidi ve proje sorumlusu tutuklandı. Toplam tutuklu sayısı 11’e çıktı.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”