Rojava Devrimi’ni savunmak için harekete geçelim!İsviçre Halkların Birleşik Devrim Hareketi, Rojava Devrimini Savunmak İçin Harekete Geçelim şiarıyla Zürih’te bir basın açıklaması gerçekleştirdi.


YAŞANACAK DÜNYA

Bileşenlerden TİKB’nin de yer aldığı açıklamada “Avrupa topraklarında yaşayan haklarımızı direnişi daha fazla büyütmeye Rojava devrimini hedef alan tüm saldırılara karşı Rojava devrimini savunmaya çağırıyoruz” denildi.

Almanca Kürtçe ve Türkçe yapılan açıklamada, “Faşist saray rejiminin Rojava’ya yönelik saldırılarını SİHA’lar, bombardıman ve suikastlerle yoğunlaştırdı. En son geçtiğimiz hafta suikast saldırısıyla Kamışlo kantonu öz yönetim eş başkanı Yusra Derweş, yardımcısı Liman Şiwe ve şoförü Firat Tüma’yı katletti. Faşist saray rejimi doğrudan Özerk Yönetim Sorumlusu sivilleri hedefleyerek bu yolla halkın ve devrimin öncülerini tasfiye etmeyi ve onun devrimci çizgisini zayıflatmayı amaçlıyor.” denildi.

Rojava Devriminin faşist sömürgeciliğin sürekli değişen saldırı ve savaş konsepti altında ayakta durmaya çalıştığının da vurguladığı açıklamada, “Yıllardır devam eden saldırılar Özerk Yönetimin tutuklu DAİŞ’lileri yargılayacağını duyurması ve Astana görüşmeleri öncesinde artırılmıştır. Astana görüşmelerinde faşist sömürgecilik Özerk Yönetimin’ ‘yasadışı’ gösterilmesi ve işgalden vazgeçmeyeceğini bir kez daha emperyalist pazarlıkların konusu haline getirdiği” ifade edildi. Bu durumun Rojava’ya yönelik yeni saldırıların kapıda olduğunu ve meşrulaştırıcı bir etken olacağının da göstermekte olduğu ifade edilen açıklamada son olarak şunlara yer verildi.

“Yasadışı” olan faşist sömürgeciliği yeni bir yaşamla bölge haklarına umut olan Rojava/Kuzeydoğu halklarına karşı gerçekleştirdiği savaş konseptidir. Uluslararası burjuva hukuku dahi ayaklar altına alarak, Suriye’nin egemenlik hakkını da çiğneyerek, İslamcı çeteleri kullanarak, tank ve hava saldırılarıyla sömürge valileri atayarak, iktisadi talanıyla yasadışı olan faşist Türk sömürgeciliğidir.

Türk sömürgeciliğinin   tüm saldırılarına izin veren, hava sahalarını kapatmayan ABD ve Rusya ve emperyalistleri çıkarları gereği Rojava halklarına karşı işlenecek suçlara çanak tutmuştur. Tüm saldırı ve emperyalist anlaşmaların halkların eşitliği ve özgürlük umudu olan Rojava devrimini asla teslim alamayacağını buradan bir kez daha haykırıyoruz. Dün Rojava devrimini dünya halklarının, işçi ve emekçilerinin enternasyonalist dayanışması ile savunduk. Bugün de devrimi tehdit eden faşist sömürgeciliğe ve emperyalist güçlere karşı aynı mücadeleci ruhla sokakları kuşatarak savunacağız.

Avrupa topraklarında yaşayan halklarımızı direnişi daha fazla büyütmeye, Rojava devrimini hedef alan tüm saldırılara karşı Rojava devrimini savunmaya çağırıyoruz Devrimin kazanımlarını korumak için halkların enternasyonalist dayanışmasını büyütelim.

Halkların Birleşik Devrim Hareketi

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti