“Duruşma yerine okuma salonlarına!”Irkçılığa-sömürüye-politik baskılara, kapitalizme karşı çıkan tüm Yeryüzü Savunucuları’na çağrı yapıldı.


YAŞANACAK DÜNYA

Irkçılığa-sömürüye-politik baskılara, kapitalizme karşı çıkan tüm Yeryüzü Savunucuları’na çağrı yapıldı.

İklim hareketleri çatısı altında yürüyen onlarca grup doğdu. Avrupa’daki bu kitlesel gösterilerin deneyimlerinden hepimizin öğreneceği çok şey var. Bu, dünyanın, dünyamızın tarihi…

Saldırıların olduğu ancak “Demokrasinin Anayurdu”yuz denilerek kısmen müsamaha gösterilen koca bir 6 yılı ardımızda bıraktık. Bu 6 yılda, İsviçre’den Fransa’ya, Hollanda’dan Avusturya’ya, Almanya’dan Belçika’ya, hatta hatta Avusturalya’ya, Kanada’ya, ABD’ye, Peru’ya, Bangladeş’e varana dek çok büyük-kitlesel eylemler gerçekleştirildi.

Yüzbinleri garantileyen İklim Grevi geleneği oturdu.

Son dönemdeki tüm eylemlerde, tüm kriminalizasyon çabalarına rağmen daha da coşkulu-kararlı bir duruş sergilendi. Hareketler birbirini ötekileştirmedi.

FFF çatısı, her saldırıda saldırıya uğrayan kesimi sahiplendi. Berlin’de A100 otobanına işgal edenlere saldırıldığında, eğitim emekçileri bisikletlerine atlayarak “Bu gençlerin haklı mücadelesini kriminalize etmenize izin vermeyeceğiz” diyebildi.

Ve püskürtme aşamasındaki başarısızlığın ardından, şimdi imha aşamasına geçildi! Bu aşamada da tüm kesimler -emekçilerden direnişlerin gerçekleştirildiği bölgelerde ikamet edenlere dek- “Vazgeçmeyeceğiz!” diyor. Bu dönemin neye evrileceğini ise tahmin etmek çok güç, ancak alanlarda en liberal kesimlerin dahi kapitalizm canavarına karşı enternasyonal dayanışma çığlıklarını duymanın güzelliğini tadabilmek çok şeye değer…

Bütün hareketler bir Hukuk Komisyonu çatısı altında dava tutanaklarını iletmeye devam ediyorlar: Yargılananlar arasında basın emekçilerinden öğrencilere, eğitmenlerden köylülere dek her kesim var. 2021’de açılan RWE davasında küçük hapis cezalarının yanı sıra 1.5 milyon Euroluk bir dava merkezde.*

Mahkemeye kitlesel olarak katılma çağrısı ise şöyle:

“Mahkemede savunma değil okuma yapacağız. Eylemlerimizde kamuoyuna neleri duyurduysak, bu bilimsel gerçekleri mahkeme salonlarında da toplu olarak haykıracağız. Bu bizim en yasal hakkımız. Bu yüzden şimdi, hep birlikte: MAHKEMEYE DEĞİL OKUMA SALONLARINA!”

Lesung statt Prozess – 10.10, 10 Uhr, Amtsgericht Grevenbroich, Prozesstermine wegen Kohlekraftwerksblockade Rheinland.

Bu direniş bölgelerinin hiçbiri terk edilmiyor. Lützerath’tan Hambi’ye: Hep nöbet-eylem günleri var. Örümcek ağı gibi, onlar dağıtıyor-bizler de bulunduğumuz yerlerde örmeye devam ediyoruz; kim neredeyse-ne yapabiliyorsa hep bir devamlılık var.

Pankartlarında “Tüm köyler kalacak – Tüm dünyada! / Lützerath yaşıyor” yazıyor…

*Bölgede merkezi bulunan RWE AG, borsalarda da önemli rolü olan bir enerji tedarik grubu. Satış açısından, Almanya’daki en büyük dört enerji tedarikçisinden biri. Zamanla Hollanda’nın önde gelen enerji tedarikçilerinden biri oldu. Başta İngiltere, Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Doğu Avrupa, Türkiye, ABD ve Tayvan olmak üzere birçok ülke açısından da önemli bir enerji tedarikçisidir. Şirket yeryüzünü delik deşik ederken, “Az karbondioksit salınımlı enerji üretimi devrimi” reklamlarıyla piyasaya çıkan ilk firmalardandır.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti