ÖHD’den Ezidi kız çocuğuna ilişkin açıklamaÖHD Ankara Şubesi, 2017’de Irak’tan kaçırılıp Türkiye’ye getirilerek internette satışa çıkarılan, bir operasyonda IŞİD evinde bulunduktan sonra Aile Bakanlığı’nın korumasına alınan, Bakanlık tarafından yeniden IŞİD’li aileye teslim edilen Ezidi kız çocuğuyla ilgili dün görülen duruşmadan sonra Valiliğin bulunamadığı söylenen IŞİD’linin tutuklandığını açıklaması, Bakanlığın “koruma altına alındı” demesine ilişkin “skandal” diyerek süreci anlattı


Özgürlük İçin Hukuk Derneği (ÖHD) Ankara Şubesi, IŞİD tarafından 2017’de Türkiye’ye kaçırılıp derin internette (dark web) satışa çıkarılan Ezidi kız çocuğuna ilişkin dün görülen duruşmanın ardından Valilik ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan duyurulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Ezidi kız çocuğunun 2021’de örgütün Ankara’daki hücre evine düzenlenen operasyonla kurtarıldığı açıklanmış, daha sonra sözüm ona koruma altına alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuğu kaçıran IŞİD yöneticisi Sabbah Ali Oruç’un ailesine teslim edildiği tespit edilmişti.

Gazeteci Hale Gönültaş’ın ısrarlı takibi, kadın ve hukuk örgütlerinin basıncıyla dün görülen dava sonrasında şimdiye kadar failin nerede olduğuna dair bilgi vermeyen, “bulunamadı” diyerek olayın üstünü kapatma yoluna giden devlet, o faili anında yakalayıp tutukladı. Valilik bunu açıklarken, çocuğu istismarcısının ailesine teslim eden Bakanlık da “çocuğun incitilmemesi” gibi ağdalı vurgularla koruma altına aldığını duyurdu!

ÖHD Ankara Şubesi dün 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın ardından Ankara Valiliği ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın gece saatlerinde yaptığı açıklamalarla büyük bir skandalın ortaya çıktığını belirttti. Bulunamadığı söylenen failin anında bulunup tutuklanmasına ilişkin “PEKİ NE OLDU?” sorusunu soran ÖHD şu yanıtları verdi:

2021 yılında yapılan operasyonla IŞİD üyesi S.O. yakalanmış, örgüt üyeliğinden tutuklanmıştı. Evde bulunan mağdur küçük A.S.O ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştı.

2- ÖHD Ankara Şube Kadın Komisyonu ve hukuk kurumları ortak bir ihbar dilekçesiyle 2021 yılında, S.O. Hakkında İnsanlığa Karşı Suç ve İnsan Ticareti suçundan suç duyurusu yapmış ve bugünkü davaya esas soruşturma açılmıştı.

3- Soruşturma sonucu İnsan Ticareti Suçundan dava açıldı. Bu davada sanık olan S.O. duruşmalara katılmadı, bugüne kadar adresi tespit edilmedi.

4- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koruma altında olması gereken mağdur küçük A.S.O’nun ise geçen süre zarfında Bakanlık tarafından kendisini kaçıran aileye geri verildiğini öğrendik.

5- Bugün yapılan duruşmada Mahkeme heyeti bu suçu ve delillerini ortaya çıkaran hukuk kurumlarının Katılma beyanlarını bile almadan duruşmayı ertelemeye kalkmış, kadınların ısrar ve direnci ile duruşma açılmıştır.

6- Mahkeme heyeti “suçtan zarar gören sıfatınız yok, sizinle ne ilgisi var” diyerek kurumların katılma taleplerini gerekçesiz olarak reddetmiş. Yalnızca, mağduru kendisini kaçıran IŞİDli aileye teslim eden Aile Bakanlığı’nın talebini kabul etmiştir.

7- OYSA Kİ, duruşmada ne sanık hazır edilmiş ne mağdur küçük ve teslim edildiği şahıs duruşmaya katılmamış, bu konuda mahkemenin somut bir çabası da olmamıştır.

8- Yargının ve Bakanlığın yarattığı tablo karşısında ÖHD Kadın Komisyonu olarak tüm süreci ve eksiklikleri, takipçi hukuk kurumlarının, vekillerin ve gazeteci Hale Gönültaş’ın emekleriyle gündeme taşımamız ardından Valilik ve ASP Bakanlığı açıklama yapmak zorunda kalmıştır:

İlk olarak Ankara Valiliği açıklama yaparak S.O. İsimli örgüt üyesinin yakalanıp tutuklandığını ve mağdur küçük A.S.O’nun Bakanlık koruması altına alındığını açıklamıştır. Ardından ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı açıklama yapmıştır.

SORUYORUZ: Sanık S.O. bu zamana kadar neredeydi, hangi gerekçeyle serbest kalmış ve adresi bulunmamış, duruşmaya getirilmemişti?

Zaten koruma altında olması gereken mağdur kız çocuğu hangi gerekçeyle IŞİDli aileye teslim edilmiş ve koruma kararı kaldırılmıştı?

Geçen 2 yıldan fazla sürede bu çocuk nerede, kimlerle, hangi koşullarda tutulmuştu?

Avukatların, kadınların, siyasetçilerin ısrarlı takibi olmasaydı bu adımlar atılacak mıydı, yoksa küçük kız kaderine terk edilmiş halde mi bırakılacaktı?

TÜM ISRAR VE İNADIMIZLA SORUYORUZ: Başta Mağdur Küçük A.S.O. Olmak üzere IŞİD tarafından kaçırılan Ezidi kadın ve kız çocuklarının akıbeti ne olacak? İnsanlığa Karşı Suç işleyen, İnsan Ticareti Suçu işleyen kaç IŞİDli Türkiye’de barınmaya ve korunmaya devam edecek?

Ezidi kadın ve kız çocuklarının ailelerine ulaştırılması için devlet ne yapacak? Mağduru koruması gerekirken IŞİDli aileye teslim eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu konuda ihmal ve sorumluluğu olanlar hakkında ne yapacak?

Mağdur küçük A.S.O. ‘yu kim, nasıl koruyacak? Yaşadıklarının tekrarlanmaması için hangi önlemler alınacak? Gerçek ailesi ve kimliğinin tespit edilmesi için Bakanlık ne yapacak?

1.5 yaşında IŞİD tarafından ailesinden ve yurdundan koparılan, yıllardır kendisini satın alan ve sonrasında satmak isteyen örgüt üyeleriyle yaşamak zorunda kalan henüz 10 yaşındaki A.S.O. Ve kaçırılıp esir muamelesi gören tüm kadın ve kız çocukları için hukuk mücadelemiz sürecek

Adalet mücadelesi için bulunduğumuz duruşmada kadın avukatları salondan çıkartmaya çalışan mahkeme başkanı “İzleyin” demişti. Söylediğimizi tekrar ediyoruz “İzleyeceğiz, daha çok izleyeceğiz merak etmeyin” Adalet mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz!

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti