IŞİD’in kaçırdığı çocuk konusunda yalanın biri bitmeden diğeri başlıyor!Ankara Valiliği’nin Ezidi kız çocuğunu kaçırıp derin internette satışa çıkaran IŞİD’linin tutuklandığı duyurusu da yalan çıktı. O IŞİD’li dün ailesiyle birlikte başka bir dava nedeniyle adliyeye gelip elini kolunu sallayarak ayrıldı


IŞİD tarafından kaçırılarak Türkiye’ye getirilen ve derin internette satışa çıkarıldıktan sonra 2021’de bir IŞİD evine yapılan operasyonla kurtarılıp koruma altına alınan, kısa süre sonra koruması kaldırılarak kendisini kaçıran aileye teslim edilen Ezidi kız çocuğuyla ilgili yalanın biri bitmeden diğeri başlıyor. Son olarak önceki gün görülen duruşmanın ardından Ankara Valiliği uzun süredir adresinde bulunmadığı söylenen çocuğu kaçıran IŞİD’li Sabbah Ali Oruç’un (A.O.S.) tutuklandığını açıklamış, daha önce kurtarılan çocuğu koruması altındayken yeniden IŞİD’li aileye teslim eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ysa “çocuğun yüksek yararı düşünülerek” “örselenmemesi” adına koruma altına alındığını belirttiği bir açıklama yapmıştı. Gece saatlerinde peş peşe yapılan bu açıklamalar o kesitte “aylardır bulunamayan adamı nasıl buldunuz?” sorusunu getirmişti. Bakanlık açıklamasındaysa A.O.S.’nin gözaltında olduğu belirtilmiş, teslim edildiği evin kadını için e “annesi” ibaresi kullanılmıştı.

Fakat baştan aşağı tutarsızlık ve yalanlarla dolu bu senaryonun da gerçek olmadığı açığa çıktı. “Tutuklandı” denilen IŞİD’li tutuklanmamış, dün avukatların “uluslararası insan ticaretinden” yargılanması için yaptığı suç duyurusu üzerine açılan davanın ilk duruşması için ailesiyle birlikte Adliye’ye gelmiş, kapalı yapılan duruşmaya katılıp elini kolunu sallayarak ayrılmıştı.

Eşinin gazetecilere verdiği bilgilerden A.O.S.’nin gözaltına falan alınmadığı, ölen IŞİD’li abisinin eşinin yanında kalan Ezidi çocuk polis taraşından alındıktan sonra avukatının yönlendirmesiyle ifade vermek üzere karakola gittiği, prosedür gereği bir gece bile nezarethanede tutulmadığı anlaşılmıştı.

Öte yandan Bakanlığın ısrarla çocuğun “annesi” diye belirttiği kadının da ölen bir IŞİD’linin eşi olduğu öğrenilmişti.

Kısacası bir yalanlar silsilesiyle devlet IŞİD’le olan ilişkisinin, Ezidi kadın ve çocuklar konusundaki tutumunun bu şekilde ifşa olmasını yalanla kapatmaya çalışırken o kayırmacı yaklaşımını sürdürmüş, fakat yalanla sürdürdüğü bu tutumu da hızla teşhir olmuştu!

Beştaş’tan sorular

HEDEP Milletvekili Meral Danış Beştaş da akşam saatlerinde X hesabından yaptığı paylaşımlarla bu yalan zincirini teşhir etti.

Beştaş “Ezidî bir kız çocuğu IŞİD tarafından kaçırıldı, yıllarca Ankara’nın göbeğinde alıkonuldu, kimliğinden, köklerinden koparılıp yıllarca istismar edildi, satılığa çıkarılıp insanlık suçu işlendi” değerlendirmesinde bulundu.

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocuğu kendi elleriyle IŞİD’e teslim etti. Bu skandal ortaya çıkınca da baştan sona yalan bir açıklama yaptı” İfadelerini kullanan Beştaş, Bakan Mahinur Özdemir Göktaş’a şu soruları yöneltti:

“Bakanlık, Ezidi kız çocuğunu satılığa çıkaran S.O.’nun gözaltına alındığını, çocuğun ise ‘çocuğun üstün yararı düşünülerek’ örselenmemesi adına tedbir amaçlı korumaya alındığını söyledi. Ankara Valiliği ise zanlının tutuklandığını açıkladı. Açıklamaların sadece çelişkili olduğu değil gerçek dışı olduğu ortaya çıktı.

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş’a soruyorum, Çocuğu kendi elinizle teslim etmemiş gibi neden böyle bir açıklama yaptınız?

İki yıldır gözetmediğiniz çocuğun üstün yararı birden bire mi aklınıza geldi? Dün gece açıkladığınız gibi, zanlı S.O gözaltına alındı ise bugün ifade vermek için adliyeye kendi giden şahıs kimdir?

Dün gece zanlı gözaltına alınmadı ise neden alındığını söylediniz?

Çocuğu yıllardır alıkoyan kişiden bahsederken neden ‘annesi ’demeyi tercih ediyorsunuz?

Çocuğu kendi ellerinizle teslim etmemiş gibi hangi yüzle davaya katılım talebinde bulundunuz? İstifa edecek misiniz?

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti