Cengiz Kazdağları’nın kanını emmeye devam ediyor!Cengiz Holding, maden patronlarına peşkeş çekilen Kazdağları’nda yeni bir yağma ve talana hazırlanıyor. Daha önce Çanakkale Bayramiç’in Hacıbekirler köyünde mahkeme kararlarına rağmen maden ocağı açmakta ısrar eden şirket şimdi de komşu köy Yanıklar’da feldspat ocağı açmak için başvurdu! Bölgeyi çölleştirecek bu projede hem maden ticaretinden para kazanacak hem de kıydığı ağaçların satışından…


Kazdağları ekosistemini tahrip etmekte kararlı olan Cengiz Holding’in madeninin ruhsat alanı büyüklüğü 605 hektar. Devasa bir ormanlık alanı tıraşlayacak şirketin o ağaçları da satacağı, maden çıkarma işlemindeki atıkları da aynı bölgede depolayarak tamamen çölleştireceği sunulan rapordan anlaşılıyor.  

Birgün’den Gökay Başcan’ın haberine göre Cengiz Holding’e bağlı Truva Bakır Maden İşletmeleri A.Ş.’nin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na sunduğu proje tanıtım dosyasındaki bilgilere göre, şirket maden projesi için 9 milyon 500 bin TL harcayacak.

Kesilen ağaçlar satılacak, atıklar aynı bölgeye depolanacak, patlatmalarla bölge savaş alanına dönecek!

Kazdağları sınırları içerisinde yer alan, 605 hektarlık ruhsat alanının 6,16 hektarlık kısmında faaliyet yürütülecek. Proje onaylanırsa şirket, önce tamamı orman olan bölgeyi tıraşlayacak ardından cevheri çıkarmak için ayda bir kez patlatma yapacak. Patlatma sesleri ve etkileri 360 metre uzaklıkta yer alan yerleşim yerinde yankılanacak. 

Orman Genel Müdürlüğü’nden alınacak izinlerin ardından ağaç kesimine başlayacağını belirten şirket, kesilen ağaçları da satacak. Ancak dosyada ne kadar ağaç kesileceği belirtilmedi. 

Öte yandan yılda 10 bin ton cevher çıkarılacak maden ocağında, yine yılda 3 bin 500 ton pasa açığa çıkacak. Çıkan maden atığı ÇED sınırları içerisinde adeta çöle dönüştürülen bölgede depolanacak. 

Ruhsat süresi bitse de…

2021 yılında alınan 605 hektar büyülüğündeki maden ruhsatı 2023’te son buluyor. Ancak şirket yeni başvuru yaptığı projenin ömrünü de 10 yıl olarak belirlendi. Yani dosyada yer alan bilgilere göre, ruhsat süresi 2031 yılında bitmesine rağmen proje 2033 yılında son bulacak. 

Aynı bölge ikinci proje 

Öte yandan Cengiz’in Bayramiç ilçesi sınırları içerisinde başka projesi de bulunuyor. Bölge halkının itirazları sonucu mahkeme kararıyla iptal edilen Halilağa Bakır Madeni’ne ikinci kez ÇED olumlu kararı verildi. 

TEMA Vakfı, 2020 yılında Kazdağları yöresine ilişkin hazırladığı madencilik raporu, bölgenin nasıl kuşatıldığını ortaya koymuştu. Raporda, Biga Yarımadası ve Kuzey Ege’yi kaplayan 1 milyon 697 bin 62 hektarlık alan olarak tanımlanan Kaz Dağları Yöresinin Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden (MAPEG) elde edilen verilere göre 1 milyon 294 bin 335 hektarı ruhsatlandırıldığı belirtildi. Aktif ruhsatların yüzde 57’sinin işletme, yüzde 43’ü arama ruhsatı statüsünde olduğu ifade edildi. 

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti