AKP’li Beyoğlu Belediyesi rant yasası geçer geçmez harekete geçti!İstedikleri binaya “afet riski”, “rezerv alan” diyerek el koymalarına yasal bir kılıf anlamına gelen ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Teklifi’ Meclis’ten geçer geçmez hazır bekleyen Beyoğlu Belediyesi işe koyuldu. Belediye, ilçedeki muhtarlıklara resmi bir yazı göndererek sürecin düğmesine bastığını belirtti


AKP’li milletvekillerinin imzasıyla hazırlanan ve 7 Kasım’da AKP-MHP vekillerinin oylarıyla Meclis’te kabul edilen “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Teklifi” için belediyeler harekete geçti. Konuyu Duvar’daki köşesinde sürekli olarak işleyen gazeteci Bahadır Özgür, bugünkü köşesinde ise yasa değişliğinin kabulünün ardından belediyelerin zaman kaybetmeden işe başladığını belirtti.

İtiraz durumunda devreye polis girecek!

Özgür, “Yasa geçti, Beyoğlu Belediyesi hemen işe koyuldu” başlıklı yazısında yasanın gasp ve yağmanın önünü açan maddelerini şöyle özetledi:

“Özellikle yerleşim bölgelerinin de ‘rezerv alan’ ilan edilecek olması, riskli binalarda salt çoğunluğun yeterli görülmesi ve 90 günlük tahliye süresi konulması, itiraz durumunda kolluk gücüne başvurulması başlıca düzenlemeler. Ayrıca Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’nın kurulması ve belediyelerde olan pek çok yetkiyi devralması da başlı başına önemli. Bu başkanlığın altında özel olarak Marmara Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü de oluşturuldu”.

Peki, süreç ne zaman başlayacak ve nasıl işleyecek?” diye soran Özgür devamında ise ilk adımın Beyoğlu Belediyesi’nden geldiğini yazdı.

Binalar fotoğraflanıyor

Özgür, “Henüz yasa Meclis’ten geçtiği gün, ilçedeki muhtarlıklara resmi bir yazı gönderildi. Yazıda, Beyoğlu Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nin hazırlanması için, Marmara Şehircilik Kentsel Dönüşüm Proje Geliştirme Yönetim AŞ.’ye yer tahsisinin yapıldığı bildirildi. Görevliler tek tek gezip binaları inceleyecek, yapacakları bir anket formuyla bilgileri toplayacaklar. 7 Kasım itibariyle bazı mahallelerde işe başladılar da. Binalar fotoğraflanıyor” dedi.

Özel bir şirket yapacak

Bu iş için görevlendirilen şirketi de mercek altına alan Özgür, “Kim bu şirket?” diyerek şu bilgileri verdi:

“Belediyenin yazısında ‘strateji belgesi’ hazırlamakla görevlendirilen Marmara Şehircilik Kentsel Dönüşüm Proje Geliştirme Yönetim AŞ. bir kamu veya belediye şirketi değil. Özel bir şirket. Kentsel dönüşüm projeleri hazırlamak için kurulmuş. Belediye şirkete işi ihale açıp mı verdi, belli değil. Ama 6306 Sayılı Kanun’da yapılan değişikliklerden birisi de proje, inşaat vb. için Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’nın şirket kurulabileceği, kurulmuş olanlara ortak olabileceği de yer alıyor. Belli ki, işi özel şirketler eliyle yürütecekler.”

Kim bu şirket?

Şirketin 2018 yılında kurulduğunu belirten Özgür devamında ise şunları yazdı: “Şirketin kurucusu bir başka şirket. Adı, Marmara Aras Eğitim Ve Yapı AŞ. Beylikdüzü’nde 2013 yılında kuruldu. Sahibi 2004-2009 arasında AKP’den Beylikdüzü Kurucu Belediye Başkanlığı yapan Vehbi Orakçı. AKP yeniden aday göstermeyince girip seçimi kaybetti.

Sahibi ‘İhale fesat karıştırmaktan’ tutuklandı

Aynı yıl ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ve ‘rüşvet’ iddiaları dolayısıyla jandarmanın belediyeye düzenlediği operasyonda gözaltına alınıp tutuklandı. Hakkındaki suçlama, Beylikdüzü’ndeki inşaatlardan milyonlarca lira komisyon almaktı. Beraat etti. Orakçı’nın sahibi olduğu Marmara Mühendislik ve Yapı AŞ. Şirketinin, Beylikdüzü’ndeki Marmara City başta olmak üzere çok sayıda inşaat projesi var.

Belediye projeleri için çalışıyor

Marmara Şehircilik Kentsel Dönüşüm Proje Geliştirme Yönetim AŞ.’nin diğer kurucusu ise kentsel dönüşüm alanında akademik kariyeri de olan, özellikle belediyeler için projeler hazırlamış Mehmet Pazarcı. Ticaret sicil kayıtlarına göre Ağustos 2023’ten itibaren de şirketin tek sahibi o.

Şirket şimdi Beyoğlu’nda bütün binalar konusunda yetkili. Topladığı bilgiler üzerinden bir kentsel dönüşüm strateji planı hazırlayacak. Plan, belediye eliyle Marmara Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek. Onlar da ihale, imar planı vs. hepsini hazırlayıp işe girişecek.”

Ayrıca Kontrol Et

Çöpün rantının bir kuruşunu bile “paylaşmak” istemiyorlar!

AKP’li Başakşehir Belediyesi, yaptığı düzenlemeyle kağıt toplayıcılarına askeri nizamlar getirdi. Bu alanın rantının tek bir kuruşunun bile emekçilere gitmemesi için yapıldığı açık olan düzenlemeyle belirlenen kıyafeti giymeyen, mazeretsiz iki gün kağıt toplamayan, ‘kötü görüntüye’ sahip olanlar ile ilçe dışına çıkanların kağıt toplaması yasaklanacak.