Çöpün rantının bir kuruşunu bile “paylaşmak” istemiyorlar!AKP’li Başakşehir Belediyesi, yaptığı düzenlemeyle kağıt toplayıcılarına askeri nizamlar getirdi. Bu alanın rantının tek bir kuruşunun bile emekçilere gitmemesi için yapıldığı açık olan düzenlemeyle belirlenen kıyafeti giymeyen, mazeretsiz iki gün kağıt toplamayan, ‘kötü görüntüye’ sahip olanlar ile ilçe dışına çıkanların kağıt toplaması yasaklanacak.


Sinekten yağ çıkaracak bir rant ve sömürü güdüsüyle hareket eden, kontrolü dışında tek bir kuruşun kazanılmasına bile müsamaha göstermeyen, emeğiyle gündelik yaşamını idame edenleri aşağılayan anlayışın son örneğini AKP’li Başakşehir Belediyesi yarattı. Belediye, zaten kontrolü altına aldığı atık kağıt toplayıcılığında tek bir boş alan bırakmama yaklaşımıyla çekçekçi olarak tabir edilen kağıt toplayıcıları için hem onur kırıcı hem de üzerlerinde tam bir denetim ve kontrol kurmayı hedefleyen düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemelere göre ilçe sınırları içinde kağıt toplayan çekçekçiler emniyetin kontrolünden geçecek, belirlenen giysiyi giyecek, “kötü görüntüye” sahip olmayacak, ilçe sınırları dışında kağıt toplayamayacak!

Birgün’deki habere göre Belediye Meclisi’nin kasım ayı oturumunda, belediye yönetiminin hazırladığı Bağımsız Atık Toplayıcıları Çalışma Usul ve Esasları Yönetmeliği görüşüldü. Dikkat çeken yönetmeliğin “İlçe genelinde plastik, kâğıt ve metal gibi değerlendirilebilir atıkları toplayanların çalışmaların düzenlediği” öne sürüldü.

‘Kötü görünmeleri’ yasak

CHP’li meclis üyelerinin itirazlarına rağmen AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilip yürürlüğe giren yönetmelikle yapılan düzenlemeler ve getirilen kurallara ise şu şekilde:

– Kâğıt ve ambalaj toplayıcıları belediye gidip istenilen evraklar ile başvuru formu dolduracak. Başakşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü uygun görürse ‘Bağımsız Sıfır Atık Toplayıcısı Kartı’ düzenlenecek ve çalışmalarına izin verilecek.

– Belediyenin belirlediği standartlarda iş kıyafeti temin edip giyecekler.

– İlçe sınırlarının dışında kâğıt toplayamayacaklar.

– Topladıkları kâğıtları sadece belediyenin belirlediği yere verecekler.

– Belediyenin verdiği kimlik kartı taşınmazsa ve zorunlu tutulan kıyafet giyilmez kâğıt toplayamazlar.

– Mazeretsiz olarak en fazla iki gün kâğıt toplamama hakları var.

– Kötü bir görüntüye sahip olmaları yasak.

– Belirlenen kuralları ihlal eden önce uyarılacak, sonra üç ay kâğıt toplamaları yasaklanan ve üçüncü kural ihlalinde ise tamamen kağıt toplamaları yasaklanacak.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti