Köln’de Filistin halkıyla dayanışma eylemiAlmanya’nın Köln kentinde bugün yapılan Filistin halkıyla dayanışma yürüyüşüne binlerce kişi katıldı


İşgal ve katliam saldırıları altındaki Filistin halkıyla dayanışmak için, aralarında Yaşanacak Dünya’nın da bulunduğu ‘Aktionsbündis Platformu’ bugün eylem organize etti.

Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen eylem Dom’daki Merkez Tren Garı önünde miting ve konuşmalarla başladı. Polisin bütün provokasyon ve engelleme çabalarına rağmen mitingin ardından yürüyüşe geçildi.

Polis, kimi sloganları ve taşınan kimi dövizleri gerekçe göstererek “bunlarla yürümenize izin vermeyiz” anonsu yaptı fakat kitlenin kararlılığı karşısında geri adım atmak zorunda kaldı, yürüşüş 2 bin kişinin katılımıyla başladı.

Kürsüde Arapça yapılan konuşmada polisin provokasyonu kınandı: “Bugün Filistin halkı katlediliyorken kendileri bunun katliam olarak tanımlanmasını doğru bulmuyorlarmış, bunun için bizleri yürütmek istemiyorlarmış. 11 binin üzerinde insan öldürülüyor, tabii ki bu bir katliamdır. Tabii ki bu bir soykırımdır. Biz bunu biliyoruz ve bunun için buradayız. Filistin’e hak görülen ölüme sessiz kalan emperyalistler, bu yetmiyormuş gibi bir de bize engel olmaya çalışıyorlar. Bizim sesimizi kesemezsiniz! Bizlere ekmeği, suyu bile fazla görüyorlar… Filistin halkıyla dayanışma gösterenlere hemen ‘yahudi karşıtlığı’ damgasını vurmaya çalışıyorlar. Hitler’i yaratmış bir devlet bugün kendi işledikleri cinayetlerin faturasını Gazze halkına kesmeye kalkıyorlar.”

Yürüyüş boyunca sloganlar hiç susmadı. ”Bu bir soykırımdır” sloganını attığı için polis bir genci gözaltına almaya çalıştı fakat kitlenin müdahalesi sonucunda serbest bırakmak zorunda kaldı. Dom Hbf.’da başlayan yürüyüş Ebertplatz üzerinden Breslauerplatz’a kadar sürdü. “Bir sonraki hafta tekrar buluşmak üzere” anonsunun ardından kitle dağıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti