Öğretmen Sendikası Kandilli Koleji önünde eylemdeydiAra tatilde öğretmenleri çalışmaya zorladığı için teşhir edilen İsmail Şilan’ın öğretmene şemsiyeyle saldırması üzerine Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Kadıköy’deki Kandilli Koleji önünde açıklama yaptı, şemsiyelerini kuruma attı.


Ara tatilde yasak olmasına rağmen öğretmenleri çalışmaya zorladığı için Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası tarafından teşhir edilen Kandilli Koleji’nde kurucu ortaklardan olan İsmail Şilan’ın video çeken öğretmene elindeki şemsiyeyle saldırmasının üzerine Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Kadıköy’deki Kandilli Koleji önünde açıklama yaptı, şemsiyelerini kuruma attı.

Öğretmenler Sendikası, Kandilli Koleji’nin okul adı altında ticarethane olduğunu vurguladı, ara tatilde öğretmenleri çalıştıran kolejin Milli Eğitim Bakanından ve bakanlığın dayattığı eğitim politikalarından güç aldığını belirtti: Karşımızda bir barikat gibi duran patronların düzenini de yerle bir edeceğiz!

Hem öğretmenlerin ara tatilini gasp ediyor hem sendikaya saldırıyorlar

Öğretmenler Şilan’ın saldırısının ardından soluğu kolejin önünde aldı. İnşaat-İş ve Enerji-Sen sendikalarının da katılarak destek verdiği eylemde önce Kandilli Koleji önünde “Öğretmenlerin hakları ve itibarı için sendika burada! MEB nerede?” pankartı açılarak basın açıklaması yapıldı. Ardından da kurum önüne şemsiyeler atıldı.

“Terör odaklı” deyip sendikayı velilere şikayet ediyorlar

Okul yönetimi öncesinde ise velilere attığı mesajda suç olmasına rağmen ders işlemelerini teşhir eden sendikayı “terör odaklı” olmakla suçlarken velileri eylem saatinde okula gelip kendilerine destek olmaya çağırdı.

Bu cüreti MEB’den alıyorlar

Öğretmenler patronların saldırıları ve küfürleriyle ilk defa karşılaşmadıklarını ifade ederken patronların bu cüreti kendilerinin karşısında, patronların yanında saf tutan Milli Eğitim Bakanı’ndan aldıklarını söyledi. İsmail Şilan kadar Bakan Yusuf Tekin’in de suçlu olduğunu ifade eden öğretmenler “Karşımızda bir barikat gibi duran patronların düzenini de yerle bir edeceğiz” dedi.

Öğretmenlerin açıklaması şöyle:

Sendikamız üyeleri patronların tehditleriyle, küfürleriyle ilk kez karşılaşmıyor. Özel sektör eğitim emekçileri bunları her gün yaşıyor. Ancak artık bunun karşısında duracak bir güç var, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası var.

Biz biliyoruz ki dün mafya kılıklı Kandilli Koleji patronu İsmail Şilan tarafından gerçekleştirilen saldırı sendika üyelerimiz özelinde; haklarını bilen ve savunan, çalıştıkları kurumlarda örgütlenen, dayatılan sömürü düzenini kabul etmeyen, geleceklerinin patronların iki dudağı arasına bırakılmasına başkaldıran bütün eğitim emekçilerinedir. Ve şunu asla unutmuyoruz; öğretmenler örgütlenerek, sendikalaşarak kazanacak, hiçbir patron da bu gücün karşısında duramayacak.

Okul adı altında ticarethane işleten bu mafya bozuntularının öğretmenlere saldırma cüretini nereden aldıklarını da çok iyi biliyoruz. Bu şahıslar bu cüreti taban maaş hakkımızı elimizden alan, bizleri bu sefalet ücretlere ve kötü çalışma koşullarına mahkûm eden, bizi öğretmenleri olarak dâhi görmeyen Milli Eğitim Bakanından alıyor.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in eğitim buluşmaları adı altında gerçekleştirdiği gösterilerin esas muhatapları öğretmene saldıracak kadar cüretkâr olan İsmail Şilan gibilerdir. Bütün geçim kaynağı öğretmen emeği sömürmek olan İsmail Şilan gibilerdir. Öğretmenleri açlık sınırında çalışmaya zorlayan İsmail Şilan gibilerdir. Öğretmenleri geleceksizliğe mahkûm etmeye çalışan İsmail Şilan gibilerdir.

Eğitim emekçilerinin yaşadıkları sorunların sebebi İsmail Şilanlar olduğu kadar Yusuf Tekinlerdir. Her ikisi de suçludur ve suçlarının hesabı eğitim emekçileri tarafından sorulacaktır.

Buradan bir kez daha yineliyoruz; her özel okula, kursa- dershaneye, koleje, vakıf üniversitesine ve rehabilitasyon merkezine sendika girecek. Başta taban maaş hakkımız olmak üzere bütün haklarımızı söke söke alacağız. Özel sektör öğretmenlerinin onurunu ve haysiyetini koruma, güvenceli çalışma koşullarına sahip olma mücadelemizde kararlıyız. Karşımızda bir barikat gibi duran patronların düzenini de yerle bir edeceğiz.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti