Almanya: Demiryollarında uyarı greviToplu iş sözleşmesi sürecinde yaşanan anlaşmazlığın ardından dün başlayan uyarı grevi bugün akşam saatlerine kadar sürdü


Sendikalar ve patronlar arasında toplu pazarlıklar sürecine girilmesiyle birlikte Almanya’da uyarı grevleri yeniden gündemde.

Alman Makinistler Sendikası (GDL) ile Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) arasında süren toplu iş sözleşme görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması üzerine uyarı grevi yapıldı.

Dün (çarşamba günü) saat 22:00’de başlayan 20 saatlik uyarı grevi bugün saat 18:00’e kadar sürdü. Sabahın erken saatlerinden itibaren birçok trenin sefere çıkmaması üzerine istasyonlarda kilitlenme yaşandı. Şehirler arası ulaşımın yüzde 80 durduğu bildirildi.

Sendika, aylık ücretlere 555 euro zam yapılmasını, 3 bin euroya kadar ‘enflasyon primi’ ödenmesini, haftalık çalışma sürelerinin ücretlerde herhangi bir kesinti olmaksızın 38’den 35 saate indirilmesini talep ediyor. Patronlar ise ücretlere yüzde 11 civarında zam teklif ediyor.

Yapılan greve “sol” geçinen SPD (sosyal demokratlar) ve Yeşiller Partisi de tepki gösterdi!

Diğer taraftan, kamu sektöründe örgütlü Ver.di Sendikası kamu emekçilerine yönelik grev çağrısı yaptı.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti