“Katilleri koruyan cinayete ortaktır!”Hrant Dink cinayetinin tetikçisi faşist Ogün Samast’ın tahliye edilmesine ilişkin tepkiler sürüyor. Hrant’ın Arkadaşları da yaptıkları yazılı açıklamada “Katilleri koruyan cinayete ortaktır!” diye tepki gösterdi.


Hrant Dink’i katleden kontrgerilla odaklarının tetikçisi faşist Ogün Samast dün akşam tahliye edildi. Hatay TİP Milletvekili Can Atalay’ın AYM kararına rağmen tahliye edilmediği, infazın durdurulması yazısı yazması gereken İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne gönderdiği, onun da tahliye yönünde karar veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunup Meclis’e de “dokunulmazlığı kaldırın” yazısını yazdığı günlerde yapıldı bu tahliye. Atalay’ın tahliyesi üzerinden döndürülen kumpas, Bahçelisinden Erdoğan’ına kadar ağız birliğiyle AYM’yi hedefe çakmak üzerinden yeni Anayasa tartışmalarını gündeme oturttuğu bu günlerde yapılan bu tahliyenin hangi mesaj ve anlamlar taşıdığı açık. Sayısız hasta tutsak için yasa açıkken hatta son olarak kendileri bir düzenleme yapmışken böyle bir karar verilmiyor, HDP’li siyasetçiler ya da Gezi davası tutsakları hakkında böyle bir karar verilmiyor ve kontrgerilla tetikçisi hakkında veriliyorsa bu, siyaseten bu tür cinayetlerin teşviki dışında bir anlam taşımaz!

Hrant Dink cinayetinin gerçek failleri zaten yargılanmadı, her şey apaçıkken korunup kollandı. Şimdi de tetikçileri salıverildi. Hem de Alaattin Çakıcı denilen faşist çete bozuntusunun HEDEP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun tehdit ettiği günün akşamında. Fazla söze gerek yok!..

İktidarın neleri hedeflediği ve bu hedeflerine hangi yol ve yöntemlerle ulaşacağının açık ilanı olan bu tutum karşısında dün akşamdan beri çok sayıda kesim, kurum, kişi tepki gösteriyor. “Hrant’ın Arkadaşları” da yazılı bir açıklama yaparak “Katilleri koruyan cinayete ortaktır!” diye tepki gösterdi:

“Hrant Dink cinayeti halen aydınlatılmamış, sorumluları açığa çıkartılmamışken; birçok dostumuz, hak savunucuları, gazeteciler, siyasetçiler haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevlerinde tutuluyorken, Hrant Dink’in katili Ogün Samast tahliye edildi. 

Biliyorduk, dile getiriyorduk ama bu son gelişmeyle tescillendi: Adalet yok! Vicdan yok! Hakkaniyet yok! 

Gözümüzün içine baka baka ‘öldür’ diyenleri, bir bebekten katil yaratan bu karanlığı güçlendiriyorlar! 

Peşini bırakmayacağız, unutmayacağız, ‘katilleri koruyan cinayete ortaktır’ demeye devam edeceğiz. 

Biz bitti demeden bu dava bitmez!” 

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti