Politeknik İşgali 50 yaşındaYunanistan’da 1973 yılında öğrenci gençliğin faşist “Albaylar Cuntası”na karşı başlattığı Politeknik işgali: “Halkların katili emperyalizme ne su ne toprak” sloganıyla bilinir. Bugün de o günkü kadar güncel


Yunanistan’da 1973 yılında öğrenci gençliğin faşist albaylar cuntasına karşı başlattığı Atina Teknik Üniversitesi (Politeknik) işgali her yıl olduğu gibi bu yıl da üç günlük etkinliklerle anılıyor.

Cuntaya karşı direniş çağrısı

1973 yılında Atina’nın çeşitli üniversitelerine bağlı öğrenciler üç gün boyunca teknik üniversiteyi işgal etmiş ve Yunanistan halkını cuntaya karşı direnişe çağırmıştı. İşçi ve emekçilerin ve geniş bir toplumsal kesimin desteğini kazanan direniş sırasında kırka yakın öğrenci ve çok sayıda emekçi katledilmiş ve binlerce kişi tutuklanmıştı. Ancak gösteriler ve direnişler sonucu “Albaylar Cuntası” 1974 yılında yıkılmıştı.

Anma yürüyüşü her yıl 15 Kasım’da başlayıp 17 Kasım’da ABD Konsolosluğu’nda son buluyor. Anma töreni, Amerikan Büyükelçiliği’ni hedef alan ve yıllar içinde gelenekselleşip yerleşik hale gelen anti-emperyalist anti-faşist yürüyüşle bitiriliyor.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçilerine jandarma saldırdı!

Özak Tekstil’in Urfa’daki fabrikasında sendika seçme haklarına yapılan saldırıya karşı 10 gündür direnen işçilere jandarma saldırdı Grev kırıcıların içeri girmesini engellemek isterken saldırıya uğrayan işçilerden 15’i ve BİRTEK-SEN yöneticileri Mehmet Türkmen, Deniz Kar, Mazlum Ayçiçek gözaltına alındı. Saldırıdan sonra içerdeki işçilerde çıkmak istediklerini belirtti