Kafkametler’deki son yazışmalar: Cevap verin, batıyoruz!19 Kasım’da tüm yardım çağrıları yanıtsız kalarak 12 mürettebatıyla birlikte batan Kafkametler’in üçüncü kaptanı Berke Çamurtaş’ın annesiyle yazışmaları hem yardım çağrılarının nasıl yanıtsız bırakıldığını ama hem de geminin eski ve çürük olduğunu, her an bir yerinin arızalandığını gösteriyor


19 Kasım’da çok sayıda yardım çağrısına cevap verilmeyip 12 mürettebatıyla birlikte batışı adeta izlenen Kafkametler gemisiyle birlikte deniz işçilerinin yaşam ve çalışma koşullarına dair sayısız gerçek ortaya çıktı, çıkmaya devam ediyor. Denizcilerden şu ana kadar beşinin cansız bedenine ulaşıldı, yedisi halen “kayıp” olarak görülüyor. Deniz işçileri nehir gemisi olarak tasarlanan, birçoğu hayli eskimiş olan, denetimlerden rüşvetle geçirilerek denize salınan bu gemilere ilişkin ayrıntılı açıklama yaparak durumun vahametini ortaya koymuştu.

Kafkametler’in batış anındaki yardım çağrılarının telsiz kayıtları yayınlanmıştı daha önce. Şimdi de 10Haber’den Hazar Dost’un geminin üçüncü kaptanı ve mürettebatın en genci olan Berke Çamurtaş’ın yaşadıklarını ailesiyle an be an paylaştığı yazışmaları paylaştı. Halen bulunamayan yedi denizciden biri olan Çamurtaş’ın annesiyle yazışmaları yaşananları daha dramatik hale getirdiği gibi, yardım çağrılarının nasıl yanıtsız kaldığını da gösteriyor. Berke Çamurtaş’ın annesiyle yaptığı yazışmada “Her yeri çürük ikide bir arıza yapıyor” dediği gemi bir süre sonra şiddetli dalgalara dayanamayarak onun da belirttiği gibi alabora oluyor.

 “Ereğli pilot! Burası Kafkametler, cevap verin. Batıyoruz” 

Bu son acil durum çağrısını Berke Çamurtaş yaptı. Çamurtaş askerden yeni dönmüş ve mesleğini çok sevdiği için Kafkametler’de iş bularak Balıkesir’deki evinden ayrılmış 24 yaşındaki bir denizci. Ailesiyle gemideki anlarını sık sık paylaşan Çamurtaş, “felaket” anlarında da olup bitene dair yazışmış, bu yazışma son ana kadar sürmüş.

31 yaşındaki Kafkametler Rusya’dan başladığı seferde Türkiye karasularına girdiği 17 Kasım’da kara bulutlar fırtına haber veriyordu. 

Meteoroloji ve AFAD’ın uyarılarıyla birlikte Kafkametler’in bağlı olduğu acente “Sinop’a ya da Ereğli’ye sığının” dedi. Sığınma öneren tek yer acente değildi, Kafkametler’in arkasındaki üç gemi de telsizden “Sinop Limanı’na dön” çağrısı yaptı. 

Fakat Kafkametler, neden bilinmez, İzmir Aliağa Limanı’na doğru yoluna devam etti… Fırtına şiddetini arttırınca da kaptan Karasu açıklarına yöneldi. 

Saat 17.59’da telsiz katibi Çamurtaş annesine “Demir atamadık. Dip bölgesi bu fırtına için uygun değilmiş. Ereğli’ye geri dönüyoruz” dedi. 

Çamurtaş’ın sonraki mesajı ise “Bir ara harbi alabora oluyoruz sandım. Kaptan bile korktu” oldu. Kafkametler mürettebatı için korku dakikaları başlamıştı… 

Ailesine kaptanının gelen uyarıları dikkate almadığını anlatan Çamurtaş Ereğli’de ne yaşayacaklarını bilmediklerini, saat 22.00 sularında Ereğli’de olacaklarını belirtiyor. 

18 Kasım akşamı geminin Ereğli açıklarında olduğu saatlerde üçüncü kaptan Berke Çamurtaş kamarasında dinleniyordu. O saatlerde ajanslar da Zonguldak’ta fırtınadan uçan ev çatılarının, heyelanların haberlerini geçiyordu. Kafkametler Ereğli açıklarına demir atmıştı, ama fırtına ve dalgalar gemiyi dövmeye devam ediyordu…

Çamurtaş kamarasından annesine attığı videoda dalgaların vurduğu Kafkametler’in nasıl sallandığını gösteriyor, acil durumda giymek için hazırladığı elbisenin fotoğrafını atıyordu. 

Gemiden çıkma planını da yapmıştı Çamurtaş, annesini rahatlatmak için “Karaya çok yakınız, denize atlayıp yüzebilirim” diyordu. 

Geminin birçok arızası olduğunu belirten üçüncü kaptan Sinop’ta batan başka bir gemiyi hatırlatıp “Ya onlar gibi ikiye bölüneceğiz ya da alabora olacağız” diyordu. 

10Haber’in ulaştığı o son konuşmalarda, gece 03.00’te genç kaptan annesinden batmamaları için dua isterken ‘Pusulalı yüzüğünü’ sormayı da ihmal etmiyordu. Hatta aynı saatlerde seferi tamamladığında kıdem alıp ikinci kaptan olabileceğini hatırlatıyordu.

19 Kasım'da tüm yardım çağrıları yanıtsız kalan, "kurtarma çalışmalarına" bile battıktan bir gün sonra başlanan Kafkametler'deki 12 kişilik mürettabattan Berke Çamurtaş’ın annesiyle yazışmaları açığa çıktı. Yazışmalar hem yardım üstüne yardım istendiğini ve yanıtsız kaldığını hem de geminin her yerinin çürük oluş sürekli arızalandığını gösteriyor

Annesiyle son konuşmanın sabahında fırtına şiddetini arttırdı. Kafkametler sürüklenmeye başlayınca Çamurtaş kaptan köşküne koştu. Telsizle defalarca acil durum anonsu geçtiler. WhatsApp’ta sabah 9.30’da çevrimiçi olan Çamurtaş’ın sesini son kez 10.17’de, Karadeniz bölgesindeki gemiler duydu: Parçalanarak batıyoruz. Acil kurtarma talep etmekteyiz. Ereğli pilot! Burası Kafkametler, cevap verin. Batıyoruz

Çamurtaş’ın son çağrısı yüzlerce denizcinin içini dağlarken Kafkametler oturduğu mendirekte, boyu 10-15 metreye ulaşan dalgalar tarafından dövülüyordu. 

Denizcilik Genel Müdürlüğü 19 Kasım 14.30’da “Bugün saat 10.29’da Türk bayraklı KAFKAMETLER gemisinden AAKKM’ye ulaşan EPiRB sinyali üzerine geminin K. EREĞLİ’de mendirek üzerinde AIS sinyali verdiği görülmüştür” açıklaması yaptı. Kafkametler’in son sinyali de bu oldu. 

O gün başlayan arama çalışmalarında bugüne kadar beş denizcinin cansız bedenine ulaşıldı. Berke Çamurtaş’ın da aralarında olduğu yedi denizci ise hâlâ aranıyor. 

Ayrıca Kontrol Et

İHD Van Şubesi’nden mülteci raporu: ‘Mültecilerin yüzde 98’i başına gelenleri anlatamıyor’

İHD Van Şubesi, kentteki mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.