Özak patronu işçilere kölelik koşulları dayatmakta, işçiler direnişte ısrarlıÖzak Tekstil direnişinin 4. Gününde patronla işçi ve sendika temsilcileri arasında yapılan görüşmede işçilerin talepleri kabul edilmedi, işçiler direnişe devam kararı aldı


Sarı Öz İplik-İş’ten istifa ederek BİRTEK-SEN’e üye olan Özak Tekstil işçileri, maruz kaldıkları baskıya, mobbinge ve bir arkadaşlarının çıkışının verilmesine karşı üretimi durdurarak direnişe geçti. Direnişin 3. günü olan dün patronun emriyle valilik yasak kararı çıkarıp işçilere ve sendika yöneticilerine jandarma saldırmış, BİRTEK-SEN Genel Başkanı ve temsilcileri gözaltına alınıp akşam saatlerinde serbest bırakılmıştı.

Direnişin 4. günü olan bugün işçiler servisler olmadığı halde kilometrelerce yolu kendi olanaklarıyla aşarak fabrika önüne geldi. Jandarma bir kez daha valilik kararını hatırlatarak “dağılmazsanız müdahale edeceğim” dedi. İşçiler direnme kararlılıklarını ifade ederek direniş yerindeki bekleyişini sürdürdü.

Akşam saatlerinde BİRTEK-SEN yetkileri ve işçi temsilcilerinin Özak Tekstil yöneticileriyle gerçekleştirdikleri görüşmede anlaşma sağlanamadı. Patron, işten atılan kadın işçinin işe geri alınması, baskı ve mobbingin son bulması, iş bırakma eyleminde geçen günlerin ücretlerinin ödenmesi taleplerini kabul etmedi. Bunun üzerine işçiler direnişe devam etme kararı aldı.

‘Teşvikleri iç etmek yetmemiş, işçilere kölelik koşullarını dayatıyorlar’

Görüşmenin ardından fabrika önünde toplanan işçilere seslenen BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, “Fabrika daha önce İŞKUR’dan ceza yemiş. Bu fabrikanın bir sürü usulsüzlüğü var. Bu fabrikanın daha önce iki arazisi teşvik kapsamında yatırım yapmasına rağmen zamanı geçmiş olduğu halde yapılmamış. Yani bu fabrikanın yönetimi; devletten, bu halkın bütçesinden, hepimizin vergilerinden teşvikle onlara aktarılan paraları bile iç eden bir fabrika. Bu da yetmezmiş gibi işçilere kölelik koşullarını dayatan bir fabrika.” dedi.

‘Özak patronunun işçi düşmanlığına ortak olmayın’

Özak Tekstil’in direnişi kırmak için işçi alımı duyurusu yaptığını belirten Türkmen, şunları söyledi:

Duyuruda fabrikanın adını bile yazmıyorlar. Fabrikanın adını bile yazmaya utanıyorlar, yanındaki tekstil fabrikasının ismin yazıyorlar. Buraya iş başvurusu yapmayı düşünen işçilere sesleniyoruz. Bu işçiler bu köleliğe karşı direnirken, hak arayışını sürdürürken hiç kimse gelip bu fabrikada iş başvurusu yapmasın. Çünkü bu, burada ekmeği için mücadele eden işçilerin ekmeğine kan doğramaktır. Ekmeği ile oynamak demektir. Özak patronunun bu işçi düşmanlığına kimse ortak olmasın, Özak işçilerinin direnişini desteklesin.”

‘Sizin yeriniz direnişteki işçilerin yanı’

İçerdeki işçilere de seslenen Türkmen, şöyle dedi:

Dışardaki işçiler sadece kendileri için değil, içerdeki işçilerin de hakları için direniyor. Herkesi bu birliğe davet ediyoruz. Eğer onlar da bize destek verirse bu direniş daha kısa sürede başarıyla sonuçlanır. Sonucunda Özak’taki, Urfa’daki bütün işçiler kazanır. O yüzden Urfa’daki bütün işçilere sesleniyoruz: Sizin asıl kader birliği yaptığınız işçiler burada. Sizin aynı kaderi, aynı yoksulluğu paylaştığınız işçiler burada. Aynı kölelik ve sefalet koşullarını paylaştığınız işçiler burada. Ve sizin yeriniz buradaki işçi kardeşlerinize desteklemek.

Ayrıca Kontrol Et

İHD Van Şubesi’nden mülteci raporu: ‘Mültecilerin yüzde 98’i başına gelenleri anlatamıyor’

İHD Van Şubesi, kentteki mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.