Filistin: Halklar ve devletlerin savaşıFransa’da Paris, Toulouse, Nice, Montpellier, Strasbourg ve 40’ın üzerinde şehirden on binler sokaklardan “Hepimiz Gazze’nin çocuklarıyız” sloganlarıyla haykırdı.


Fransa’nın onlarca şehrinde Filistin halkıyla dayanışma eylemleri devam ediyor. Dün (2 Aralık 2023) Paris, Toulouse, Nice, Montpellier, Strasbourg ve 40’ın üzerinde şehirden on binler sokaklardan “Hepimiz  Gazze’nin çocuklarıyız” sloganlarıyla haykırdı.

Paris eyleminde yasaklı ve hukuk dışı bir biçimde sınırdışı edilen Filistin halk Kurtuluş Ordusu militanı Mariam Abu-daqqa ile  canlı bağlantı yapıldı. Abu-daqqa  Faşizme ve ırkçılığa karşı yapılan eylemi selamladığını söyleyerek verilmekte olan mücadelenin ırkçılığa  faşizme ve emperyalizme karşı olduğunu, yılanın başının ise ABD emperyalizmi olduğunun altını çizdi. Abu-daqqa coşkuyla karşılandı ve alanı “Tüm politik tutsaklara özgürlük!” sloganları kapladı.

Yasaklara rağmen “Hepimiz Gazzenin çocuklarıyız” sloganlarıyla ısınıyor kış soğuklarında Fransa sokakları. Yasaklı yasaksız birçok bölgeden kar kış soğununa aldırmadan emperyalist devletlerin İsrail yanlısı tutumuna inat halklar, Filistin’i destekliyor bölgede kalıcı ve adaletli bir barışın sağlanmasını istiyor.

Fransa devletinin Alp-Maritimes bölge valisinde somutlaşan tutumu

Fransa devleti 7 Ekim sonrası Filistin halkıyla dayanışma eylemlerini yasaklamış daha sonra kitlesel yapılan eylemlerin baskısı ve hukuk mücadelesi sonucu yasaklar kaldırılmıştı. Ancak Fransa devleti  anayasa mahkemesi kararlarını geçersiz sayacak bir formül geliştirip eylemlere izin verme hakkını valiliklere devretti. Dolayısıyla mahkeme yasağı kaldırsa da kimi  bölge valileri inisiyatif kullanarak eylemleri yasaklamaya devam ediyor. Alpes-Maritimes bölgesi bu örneklerden birisi. 7 Ekim’den bu yana Filistin halkıyla dayanışma eylemleri yasak. Bölge Valisi 1 Aralık Cuma günü canlı olarak katıldığı “Dimanche en Politique” programında İsrail yanlısı tutumunu açıktan şöyle savundu: “Bu gösteriler barış gösterileri değil, İsrail karşıtı gösteriler, anti-Siyonist gösterileridir (…) bir tür atmosferik antisemitizmi sürdürmek İsraillilere karşı ırkçılık ve ayrımcılık içeriyor.”

Valinin ırkçılık ve ayrımcılık içerdiğini söylediği kimi pankart ve dövizler ise şöyle: “İsrail sömürgeci, terörist, suçlu ve apartheid rejimi”, “Soykırımı durdurun, ırkçı İsrail devletini boykot edin!”

Vali Hugues Moutouh, şunu da ekliyor: “Filistinliler ile İsrailliler arasında adil ve kalıcı bir barış için öldüğünü iddia eden 06 Kolektifi’nin, Filistin halkına doğrudan veya örtülü destek vermekten başka bir amacı yoktur.”

Vali Filistin halkıyla dayanışmayı hazmedemeyip yasaklasa da bölgenin duyarlı halkı yasaklara rağmen Filistin’e hemen şimdi barış talebine devam ediyor.

Ayrıca Kontrol Et

Atilla ve Şerife Acartürk yoldaşların anmasına çağrı

Atilla Acartürk 9 Şubat 1978'de faşistler tarafından katledildi. Onu ve annesi Şerife Acartürk'ü 9 Şubat'ta anıyoruz