Samandağ’da da ‘rezerv alan’ gaspçılığıSamandağ’da çarşı alanının1,6 hektarlık kısmı TOKİ konutları yapılacağı bahanesiyle “rezerv alan” ilan edildi. Mülklerine el konulan vatandaşlar bunu telefonlarına gelen mesajdan öğrendi. Bakanlığa sorduklarındaysa, CHP’li Belediye Başkanı’nın “vatandaşın rızası var” oluru verdiği ve bunun üzerine düzenleme yapılmadan 4 ay önce bu gaspa gidildiği yanıtı verildi


6036 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunda yapılan değişiklikle istenen yere “rezerv alan” denilerek el konulur oldu. Hatay’da Antakya ve Defne sınırları içinde kalan 207 hektarlık alana bununla el konuldu. Samandağ’da ise bu düzenlemeden önce el koyma işlemi gerçekleştiği öğrenildi. İlçedeki Çarşı Merkez’de 1.6 hektarlık alan “TOKİ konutu yapılacak” denilerek hazineye devredildiği, mülk sahiplerinin bunu telefonlarına gelen mesajlardan öğrendiği ortaya çıktı. Üstelik bu konuda Belediye Başkanı’nın “vatandaşlar olur veriyor” dediği öğrenildi.

Kentlerin, tarım arazilerinin ya da diğer yaşam alanlarının rant değeri yüksek noktaları ya da kimi siyasi hesaplarla planlanan demografik dönüşümlerin devletin yasal gaspçı haline getirilmesiyle pervasız biçimde sürdürülmesinin adı oldu “rezerv alan” düzenlemesi. Antakya’da olup bitenler bunun tipik ifadesi. İstedikleri yeri “rezerv alan” ilan edip üç kuruşa el koyuyorlar! Bu mülksüzleştirme saldırısına dair son örnek de Samandağ oldu.

Rezerv alan ilan edilen yerde iki tane evi olan Habip Yapar, rezerv alanı yasası çıkmadan uygulamanın hayata geçirildiğini, birkaç gün önce telefonlarına gelen mesajla konudan haberdar olduklarını belirtti.

 ‘Belediye başkanı rızamız olduğunu söylemiş’

Yapar, 4 ay önce, dönemin AK Parti Samandağ İlçe Başkanı Semir Özdemir ile Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na toplu konut alanı için Samandağ çarşı konumunu verdiğini, bakanlığa da insanların rızasının olduğunu söylediğini belirtti. Yapar, “Bizim konudan haberimiz bile yok. Biz mülklerimizin hazineye devredildiğine dair mesaj gelince konuyu öğrendik. Bakanlığı arayıp, ‘yasa çıkmadan nasıl rezerv alanı ilan edildiğini’ sorduk, bize, ‘Belediye başkanınınız o yeri gösterdi. Halkın da bu konuda rızası olduğunu söyledi, biz de yasa çıkmadan yaptık. Yüzde 90 oyla seçilen bir başkan, halkın rızası varmış’ denildi” diye konuştu. 

Yapar, depremde yıkılmayan, insanların barındığı, geçimini sağlamak için dükkanların olduğu bir yerin neden rezerv alan yapıldığını anlamadıklarını sözlerine ekledi. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Defne’deki rezerv alanı için Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini hatırlatan Yapar, şöyle konuştu: “Özgür Özel, Defne’nin peşine düşsün tabi ama partisinin belediye başkanının da yaptıklarına baksın. Depremde her şeyini kaybetmiş insanların sağlam ev ve iş yerlerinin insanların rızası, ve haberi olmadan nasıl elinden aldığına baksın. Refik Eryılmaz bağımsız milletvekili adayı iken çarşı esnafı onu desteklemediği için kin tuttu. O kinle hareket ediyor. Buradan CHP Genel Merkezi’ne ve tüm kamuoyuna sesleniyorum, lütfen belediye başkanınızın yaptıklarına bir bakın.

Dün saat 13.30’da Samandağ Çarşı Merkez’de siyasi parti, STK’ler ve mülk sahiplerinin katılımı ile konuyla ilgili Abdullah Cömert Parkı’nda bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan Habip Yapar, “Dedelerimiz ve atalarımız tarafından Suudi Arabistan çöllerinde çalışarak bize miras bıraktıkları arsalarımız gasp edilmek isteniyor. Mülklerin hazineye devrini kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

Ayrıca Kontrol Et

Depremden Bir yıl Sonra Değişen Bir Şey Yok

“Şubat 2023 Depremleri 1. Yıl Raporu” yayınlandı