Özak işçileri direnişin 22. gününde referandum çağrısı yaptı!Direnişin 22. gününde direniş alanında toplanan Özak işçileri adına konuşan BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, patrona ve Öz İplik-İş’e referandum çağrısında bulundu


İşbirlikçi Öz İplik-İş’ten istifa ederek Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası’nda (BİRTEK-SEN) örgütlendikleri için baskı ve mobbinge uğrayan, bir arkadaşlarının çıkışı verilerek kıyım sopasıyla tehdit edilen Özak Tekstil işçilerinin direnişi 22 gündür kararlılıkla sürüyor.

Bu süreç boyunca yasak kararı çıkarılan, defalarca jandarma saldırısına uğrayıp gözaltına alınan, müftülük tarafından bile caminin avlusuna girmeleri engellenen işçiler her etapta direnişin yol haritasına dair bir araya gelip ortak karar alarak yola devam ettiler.

Bugün de saat 13:00’te direniş alanında bir araya gelen işçiler adına BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen bir açıklama yaptı.

Türkmen, Özak patronu ve Öz İplik-İş Sendikası’nın ilk önce bu firmanın İstanbl ve Urfa’da olmak üzere 2 fabrikasının olduğunu, BİRTEK-SEN’nin 2’sinde çoğunluğu sağlayamadığını iddia ettiklerini, bu iddia çürütüldükten sonra da bu sefer “bu sendika Urfa’daki fabrikada çoğunluğu sağlamış değil” demeye başladıklarını belirtti.

Bu manipülasyonlara karşı noter huzurunda referandum sandığı kurulması, gizli oy açık sayımla ortaya çıkacak sonucun taraflarca kabul edilmesi çağrısında bulundu. Türkmen “Bizim direnişe başladığımız 27 Kasım’da fabrikada çalışıyor görünen işçilerin hepsinin katıldığı bu referandumda biz bir oyla bile eksik çıkarsak bu fabrikadaki örgütlenme çalışmalarımızdan vazgeçeceğiz. Ama Öz İplik-İş azınlıkta kalırsa onlar da çekilmeli ve patron irademizi tanımalı” diye çağrısının altını çizdi.

Ayrıca Kontrol Et

Abalıoğlu Lezita’da patron her yolla örgütlenme ve grev hakkına saldırıyor

Patronların işçi sınıfının örgütlenmesini engellemek için yapmayacağı şey yok! İzmir Kemalpaşa’daki Abalıoğlu Lezita işçileri, 2021’de Öz Gıda-İş’te örgütlendi, patron yetkiye itiraz etti, dava işçiler lehine sonuçlandı. Sendikayı tanımamakta ısrar edince alınan grev kararının karşısına Hindistan’dan işçi getirtmek, fabrikanın etrafını tel ve TIR dorseleriyle çitlemek, işçileri baskıyla istifa etmeye zorlamak gibi saldırı biçimleriyle çıktı