Zürih’te HBDH’ın Aralık ayı katliamları paneliHalkların Birleşik Devrim Hareketi’nin (HBDH) çağrısıyla Aralık ayı katliamlarına yönelik çağrısıyla Zürih Kürt derneğinde “Aralık ayı katliamlarını unutma, unutturma” temalı bir panel gerçekleştirildi.


17 Aralık Pazar günü saat 14:00’te Zürih’te yapılan panele başta gençler olmak üzere yoğun bir katılım oldu. Saygı duruşunun ardından Maraş, 19 Aralık hapishane direnişi ve Roboski’yi anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Maraş katliamına yönelik sunum yapan yazar Hüseyin Torun şunları söyledi:

“Maraş katliamının failleri bugün meclisteler. Devlet eliyle yapılan bu tip katliamlarda hiçbir zaman asıl sorumlular yargılanmamıştır. Maraş katliamı örgütlü olan bölgelerde halkın ve devrimcilerin öz savunması ve dışarıdan ablukaya rağmen giden destek sayesinde durdurulmuştur. Devletin hedeflediği Kürt Alevileri Türkleştirme politikası devrimcilerin halkın birlikte mücadele etmesiyle boşa çıkartılmıştır.”

Roboski katliamına yönelik söz alan Ferhat Encü konuşmasına Kürtçe başladı. Salondakileri selamlamasının ardından Türkçe konuşmaya devam eden Encü:

Roboski iki üç generalin yaptığı bir katliam değildir. O dönem her ayın 28 inde yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında alınan karar doğrultusunda devlet eliyle gerçekleştirilmiştir. Roboski özel olarak seçilmiştir. Burada yapılmak istenen Roboski üzerinden ezilen, sömürülen, özgürlük isteyen kesimlere yönelik bir saldırıdır. Bizler acılarımızı yeteri kadar sahiplenmedikçe bu katliamların önüne geçemeyiz. Gerek Roboskili aileler ve Roboski aileleriyle dayanışanlar olarak dün de bugün de mücadelemiz sürüyor. Yaptığımız çalışmalar, 34 canımıza rağmen bu katliam dava dosyası haline dahi gelmemiştir. Bugüne kadar yargılanan tek bir kişi yoktur. Ve mutlaka bir gün bu sistemden bunun hesabını soracağız” dedi.

Halkların Birleşik Devrim Hareketi temsilcisinin 19 Aralık cezaevleri direnişi ve katliamına yönelik sunumunda,

“Katliamda Bayrampaşa cezaevindeydim. Devletin orada yapmak istediği öldürmekten çok bizi teslim almaktı. IMF politikasının hayat bulması buna bağlıydı. Devrimciler üzerinden tüm toplumu teslim almaktı. Halkların Birleşik Devrim Hareketi birçok zorluğa rağmen devam ediyor. Sistem bizi ayrı ayrı katlediyor herhangi bir çıkmazında Kürdü bombalıyor, Alevileri katlediyor, devrimcileri öldürüyor. Halkların Birleşik Devrim Hareketi’nin nesnel dayanağı tam da budur. Sistemin pervasızlığı karşısında birlikte mücadele edebilmektir. Bu katliamları durdurmanın yolu birlikte mücadeleyle bu sistemin yıkılmasıyla mümkündür” dedi.

Sunumlarını ardından soru cevap şeklinde devam eden panel, grup  Umuda Haykırış‘ın müzik dinletisiyle sonlandırıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir