Eğitim-Sen ve Mülkiyeliler Birliği’nden ortak basın açıklaması: “Öğrencilerimizin eğitim-öğretim hakkının engellenmesine izin vermeyeceğiz!”Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’ndeki faşist saldırılara tepki gösteren Eğitim- Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi ve Mülkiyeliler Birliği “Öğrencilerimizin eğitim-öğretim hakkının engellenmesine izin vermeyeceğiz” dedi.


Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’ndeki devrimci, demokrat öğrencilere yönelik faşist saldırılara karşı bugün Eğitim-Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi ve Mülkiyeliler Birliği ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eğitim-Sen 5 Nolu Üniversiteler Şube Başkanı Özlem Ergüven yaptığı açıklamada “Cebeci Kampüsü’nde faşist çeteler öğrencilerimizi darp ederek sınava girmelerini engelledi. Biz bu konuyla ilgili Cebeci Kampüsü’nün güvenliğinden sorumlu olan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Muharrem Özer beye sorumlu olması, görevini yerine getirmesi konusunda çağrıda bulunduk. Kendisinden ne yazık ki dönüt alamadık. Bunun üzerine bizzat 12 Ocak 2024 tarihinde Ankara Üniversitesi’nin değerli üyeleri ve Eğitim- Sen 5 Nolu Şube Yürütme Kurulu üyeleri olarak kendisini ziyaret etmek için gittik. Sekreteri kendisinin uygun olmadığını söyledi. Randevu talep ettik ve henüz dönüt alamadık. Sorumluların sorumluluklarını yerine getirmeleri için uyarıda bulunduk. Talebimiz şu: Herkes görev ve sorumluluğunu yerine getirsin öğrencilerimizin can güvenliği sağlansın”  dedi.

Saldırgan Grup Öğrencilerin Sınav Yeri Bilgilerini Öğrenci İşleri’ndeki Görevlilerden Almış

Özlem Ergüven açıklamanın devamında şunları ifade etti:

“Saldırgan gruba, öğrencilerin sınav yeri ve bilgilerini Hukuk Fakültesi Öğrenci İşlerindeki görevliler tarafından bildirildiği iddiası doğru mu? Bunun için Hukuk Fakültesi Dekanı’nın soruşturma başlatmasını istiyoruz. Talebimiz bu yönde. Eğer saldırgan çeteler öğrencilerimizin sınav yerlerini gerçekten öğrenci işlerinden öğrendilerse bu çok büyük bir suç. Biz bu konuyla ilgili suç duyurusunda da bulunduk. Özetle, eğitim-öğretim hakkının temel haklardan biri olması hasebiyle öğrencilerimizin eğitim-öğretim hakkının engellenmesine izin vermeyeceğimizi bu konuyla ilgili elimizden gelen her şeyi yapacağımızı tekrar burada dile getiriyoruz. Gerekirse bunu meclise taşıyacağımızı, gündem oluşturacağımızı tekrar sizlere bildirmek istiyorum.” 

Son Zamanda Yaşanılan Olaylar İlk Defa Yaşanmıyor. Bir Kısım Öğrenci Çeteleri Tarafından Öğrenim Hakkı Zorbalıkla Engelleniyor

Açıklamanın devamında söz alan Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İlker Yavuz şunları ifade etti:

“Son zamanlarda yaşanan olaylar ilk defa yaşanmıyor. Bir kısım öğrenci çeteleri tarafından öğrenim hakkı zorbalıkla engelleniyor. Maalesef tekrar tekrar temaslarımız ve uyarılarımız olmasına rağmen Rektörlük gereğini yapmama konusunda ısrarcı. Ama artık işin boyutu çok vahim bir yere gidiyor. Çünkü öğrenciler sadece darp edilmekle kalmıyor, eğitim hakkından vazgeçmek zorunda kalıyorlar. Bazı arkadaşlar kayıt donduruyor, bunun kabul edilebilir tarafı yok ve bu konuda herhangi bir şey yapılmıyor. Tabii ki suç duyurularında bulunuluyor ama suç duyurularında maalesef ki arkalarının pışpışlanacağını ve başlarına bir şey gelmeyeceğinin güveniyle hareket ediyorlar. Bu nereye kadar olacak? Bir şekilde biz sesimizi çıkarmazsak bu devam edecek ve biz Eğitim-Sen’in de, öğrencilerin de bu konuda destekçisiyiz. Yapabileceğimiz ne varsa yapmaya çalışacağız.” 

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.