BMG: Sermayenin kentleri yağmalamasına, rant düzenine karşı ayağa kalk!BMG 6 Şubat depremlerinin 1’nci yıldönümü nedeniyle “Sermayenin kentleri yağmalamasına, rant düzenine karşı ayağa kalk!” başlıklı yazılı bir açıklama yaptı.


Birleşik Mücadele Güçler (BMG), 6 Şubat 2023’te gerçekleşen Maraş-Hatay depremlerinin birinci yılında yaptığı yazılı açıklamada “6 Şubat 2023’te yüz binlerce insan, egemen sistemin kâr üzerine inşa ettiği o koca kentlerin enkazı altında kaldı. Günlerce enkaz başlarında sevdikleri, aileleri, komşuları ölü mü sağ mı bilmeden o enkazlardan çıkarılmasını bekledi. Birinci yıla yaklaşırken deprem bölgelerinde temel insani yaşam koşulları hala yok” dedi.

BMG’nin “Sermayenin Kentleri Yağmalamasına, Rant Düzenine Karşı Ayağa Kalk!” başlığı taşıyan açıklamasının tam metni şöyle:

6 Şubat 2023’te yüz binlerce insan, egemen sistemin kâr üzerine inşa ettiği o koca kentlerin enkazı altında kaldı. Günlerce enkaz başlarında sevdikleri, aileleri, komşuları ölü mü sağ mı bilmeden o enkazlardan çıkarılmasını bekledi.

Birinci yıla yaklaşırken deprem bölgelerinde temel insani yaşam koşulları hala yok. İmar aflarıyla, müteahhite yaslanan politikalarla evler mezar oldu. Devlet günlerce hiçbir arama-kurtarma çalışması yapmadı. Günlerce çadır, yemek, battaniye dahil göstermelik olanlar dışında hiçbir yardım gelmedi. Kadınlar şiddet karşısında yalnız bırakıldı. LGBTİ+lara ayrımcılık yapıldı.

Engelliler depremi iki kat yoğun yaşadı. Halkımız, deprem bölgelerinde soğuğun, açlığın, ölümlerin karşısında yaşamaya çalışırken Kızılay çadır, konserve vb. sattı. Bizlerden deprem vergileri toplandı; bu vergilerle sermayeye yol, altyapı, hibe olarak aktarıldı sermaye zenginleşirken Saray da bundan payını aldı. Deprem sonrası milyonlarca liralık yardım toplandı yine Saray ve şürekası zenginleşti, biz hâlâ çadır-konteynır kentlerde yoksulluk içinde yaşamaya çalışıyoruz.

Deprem bir kez daha dayanışmanın, ezilenlerin inceliği olduğunu gösterdi. Devletin aksine coğrafyamızın dört bir yanından yoksullar emekçiler, ezilenler, depremin enkazlarıyla boğuşan depremzedelere dayanışma elini uzattı. Devrimciler, yurtseverler, sosyalistler olarak, ezilenlerle birlikte dayanışmanın ve birlikte mücadelenin tuğlalarını ördük bir bir.

Depremi katliama çevirdiler ama bu bize kader değil. 6 Şubat depreminde yitirdiklerimiz, enkaz altında kalan geçmişimiz ve kuracağımız geleceğimiz için şimdi ayağa kalk.

Sermayenin Kentleri Yağmalamasına, Rant Düzenine Karşı Ayağa Kalk!

Ayrıca Kontrol Et

Depremden Bir yıl Sonra Değişen Bir Şey Yok

“Şubat 2023 Depremleri 1. Yıl Raporu” yayınlandı