Kadınlar Kadıköy’den seslendi: Enkazın altında iktidar, sermaye, patriyarka kalacak!6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden on binlerce insanı anmak, afeti katliama dönüştüren iktidardan hesap sormak için bugün İstanbul Kadıköy’de buluşan kadınlar “Unutmak yok, affetmek yok, helalleşme yok!” dediler!


Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde buluşan yüzlerce kadın 6 Şubat depremlerinde yitirdiğimiz kadınları anıp “Mücadeleyi büyüteceğiz ve kendi yarattığı enkazın altında kalan bu iktidar, sermaye, patriyarka olacak!” dedi. “Kadınlar unutmuyor affetmiyor hesap soruyor” pankartı açan kadınlar, Süreyya Operası’ndan başlayarak Kadıköy sokaklarından Rııhtım Meydanı’na ulaştı. Alkışlar, sloganlar, ses çıkarmalar ve zılgıtlarla gerçekleşen yürüyüş, Rıhtım’da yapılan basın açıklamasıyla sonlandı.

Siyah zemine beyaz harflerle yazılmış dövizlerde “Ma rıhna nıhna hon”, “6 Şubat günü yastayız isyandayız”, “Kadın dayanışması yaşatır”, “Kum üzerine kurulu düzeninizden hesap soracağız”, “Kader değil bu bir katliam”, “Ecelimle ölmek istiyorum”, “6 Şubat’ı unutma unutturma”, “Hüznümüz isyanımızdır” sloganları yazıyordu.

Kalabalıklaşarak ilerleyen yürüyüş boyunca Kadıköy sokaklarında “Unutmak yok, atfetmek yok, boyun eğmek yok!”, “6 Şubatı unutma unutturma!”, “Hırsızlar suçlular 6 Şubat’ta rantçılar!”, “Deprem değil, bu bir katliam!”, “Katil devlet hesap verecek!”, “AKP halka hesap verecek!”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz!”, “Kadınlar yürüyor mücadelemiz büyüyor!”, “Kadınlar birlikte birlikte güçlü!”, “Jin jiyan azadî!”, “Kadın, yaşam, özgürlük!” sloganları yankılandı.

Yürüyüşlerini Kadıköy Meydanı’nda sonlandıran kadınlar, telefon fenerlerini açarak basın açıklamalarını okudu. Ortak basın metnini okuyan Seçil Murtazaoğlu, bir doğal afetin iktidar eliyle “katliama” çevrildiğini belirtti.

‘Yardımları halka ulaştırmayıp sattı’

Murtazaoğlu, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı olan ve şu an Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Murat Kurum’un 130 bin kişinin hayatını kaybettiği ifadelerini hatırlattı. Murat Kurum’un ifadelerinin bir “itiraf” olduğunu vurgulayan Murtazaoğlu, depremde feministler ve sosyalistlerin dayanışma gösterdiğinin altını çizdi.

Murtazaoğlu, “AFAD’ın, Kızılay’ın hiçbir ekibinin girmediği Hatay için Erdoğan’ın ‘Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay’a geldi mi? Bak şu anda Hatay garip kaldı’ sözleri yıllardır yürütmeye çalıştıkları Hatay halkını göç ettirme politikasını depremle birlikte fırsata çevirmek için orada olmadıklarını itiraf etmiş ve alenen halkı tehdit etmiştir. Halkın dayanışarak topladığı malzemeleri, çadırları taşıyan tırlara el koyarak üzerlerine kendi isimlerini koyan AFAD, Kızılay, AKP halk enkaz altındayken iktidara muhalif olup olmamalarına, sermayenin çıkarları için önemli olan bölgelerde işçi olup olmamalarına bakarak bu yardımları sadaka dağıtıyormuş gibi dağıttı, yardımların bir kısmını halka ulaştırmayıp sattı” dedi.

Doğal afetlerde kadın ve çocuklara yönelik şiddet-istismar oranlarının arttığını vurgulayan Murtazaoğlu, kadın ve çocukların 6 Şubat depremlerinde birçok zorlukla karşı karşıya kaldıklarının altını çizdi.

“Enkazın altında kalan bu iktidar, sermaye, patriyarka olacak”

Açıklama şu ifadelerle sonlandı: “Depremin en kritik saatlerinde ilgili bakanlıklar neredeydi? Yıkımdan sorumlu müteahhitler neden hâlâ yargılanmadı ve hâlâ kentlerin yeniden inşasında depreme dayanıklılık denetlenmiyor? Deprem için toplanan bağışlar, afet vergileri nerede? Depremde kaybolan çocuklara ne oldu? Depremin ilk gününden beri bölgede dayanışma köprüleri kuran kadınlar bu soruları sormaya, doğal afeti felakete çevirenlerden hesap sormaya devam edecek! Bizler depremde yaşanan hiçbir şeyi unutmadık, affetmiyoruz! Ve çok iyi biliyoruz ki, depremden en çok etkilenen kadınlar, çocuklar ve LGBTİ+ bireylerle dayanışma gösteren feministler dayanışmayı büyütmeye yıllar geçse de devam edecek, halkın iktidarla karşı karşıya geldiği her alanda, olayda halkın yanında halkla birlikte hesap soracak. Aynı 6 Şubat’tan beri yaptıkları gibi. Gün gelecek, enkaz altında bırakılan, çadır bulamadığı için şiddet gördüğü yerlere dönen, erken yaşta evlendirilmeye çalışılan, depremde kaybolan çocuklarını arayan herkesin hesabını bu iktidardan ve yandaşlarından yaptıkları ve söyledikleri her şeyi tek tek hatırlatarak soracağız! Kadınlar yaşanan hiçbir şeyi unutmadı ve unutmayacak! Mücadeleyi büyüteceğiz ve kendi yarattığı enkazın altında kalan bu iktidar, sermaye, patriyarka olacak!

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.