Yargı, Silvia Gingold’un gözlemlenebileceğine karar verdiAlmanya’da komünist öğretmen Silvia Gingold’un açtığı dava 6 yıl sonra sonuçlandı. Hessen İdare Mahkemesi Silvia Gingold’un anayasal olarak kısıtlanmasına, gözlemlenmesine karar verdi.


Almanya Hessen Eyaleti İdari Mahkemesi iç istihbarat servisinin faşizme karşı direniş savaşçısı Silvia Gingold’u gözlemleme yetkisine sahip olduğuna karar verdi.

Yahudi ve anti-faşist direniş savaşçıları Ettie ve Peter Gingold’un kızları eğitmen Silvia Gingold’un açtığı dava altı yıl sonra sonuçlandı. Hessen İdare Mahkemesi şimdi de anayasal olarak kısıtlanmasına, gözlemlenmesine karar verdi.

17 yaşından beri gizli servisin gözetiminde olan Gingold, 2013 yılının Mayıs ayında Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi’ne dava açmış, hakkında toplanan verilerin silinmesini ve gözetim altında olmasının kalkmasını istemişti.

Konuya ilişkin Nazi Rejiminin Zulmüne Uğrayanlar – Anti-Faşistler Derneği (VVN-BdA) Pazartesi günü bir açıklama yaptı. “Hessen İdari Mahkemesi aradan altı yıl geçtikten sonra, şimdi anayasayla güvence altına alınan özgürlük haklarını kısıtlamaya karar verdi” dedi.

Gingold şimdi Karlsruhe’deki Federal Anayasa Mahkemesi’ne başvurmayı düşünüyor. 77 yaşındaki Gingold kendisiyle yapılan röportajda şunları söyledi:

Solda yer aldığım, komünist olduğum apaçık. Bu hiçbir zaman gizli bir faaliyet olmadı. Sendikal faaliyetlerden, parti faaliyetlerine hiç boş durmadım. Hep aktiftim. Meslekten men cezası aldım. Faşizme karşı can bedeli direnen ailelerimizin tüm bu mücadelelerini tarihe gömemezdik. 77 yaşındayım, gücüm ve sağlığım elverdikçe faşizme karşı mücadele etmeye devam edeceğim.”

Ayrıca Kontrol Et

Depremden Bir yıl Sonra Değişen Bir Şey Yok

“Şubat 2023 Depremleri 1. Yıl Raporu” yayınlandı