Almanya’da beş havaalanında grevAlmanya’nın beş havalimanında Lufthansa’nın yer hizmetleri çalışanı 25 bin kişi grev yaptı


Frankfurt, Münih, Hamburg, Berlin ve Düsseldorf havalimanlarını etkileyen grev yerel saatle çarşamba günü saat 04.00’te başlayıp, perşembe günü saat 07:10’a kadar sürdü.

Ver.di Sendikası, grev nedeniyle çok sayıda uçuşun ya iptal edildiğini ya da rötarlı gerçekleştiğini belirtti.

Söz konusu grev kararı, Lufthansa’nın yer hizmetlerinde çalışan yaklaşık 25 bin kişiye yönelik zam oranıyla ilgili şu ana kadar yürütülen görüşmelerde henüz bir sonuca ulaşılamaması nedeniyle alındı.

Ver.di müzakerecisi Marvin Reschinsky konuya ilişkin şunları söyledi:

Lufthansa eğer aynı grup bünyesindeki diğer çalışanlara getirdiği zammı yer hizmetleri personeline de yapsaydı böyle bir greve gerek kalmayacaktı. Ancak ne yazık ki müzakere masasında buna yanaşılmadı. Bu yüzden yolcularımızın anlayış göstereceğini umuyoruz. Çünkü onlar da çalışanlar gibi personel açığının giderilmesini ve daha iyi bir hizmet verilmesini arzuluyor.

Yüzde 12,5 zam istendi

Şirketin şu ana kadar tatmin edici bir teklif sunmadığını belirten sendika, Lufthansa yer hizmetleri personeli için yüzde 12,5 zam talep ediyor. Bu da bir yıllık süre içinde ayda en az 500 euroluk bir artış anlamına geliyor. Ver.di ayrıca Lufthansa bünyesindeki çalışanlara, bir kereye mahsus olmak üzere 3 bin euro enflasyon telafi ikramiyesi ödenmesini talep ediyor.

Müzakerelerde bir sonraki görüşme 12 Şubat’ta Frankfurt’ta yapılacak.

Almanya’da Ver.di sendikasının çağrısıyla 1 Şubat’ta da 11 havalimanında yer hizmetleri çalışanları greve gitmişti. Grev nedeniyle çok sayıda havayolu şirketinin uçuşu iptal olmuştu.

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.