BİRTEK-SEN: Milat Halı direnişi, sınırlı bir kazanımla bittiBİRTEK-SEN, Milat Halı direnişinin 3. gününde direnişin kısmi kazanımla sonladığını belirterek “Milat Halı direnişi zayıf ve eksik bir birlikle başladı, sınırlı bir kazanımla bitti” diye vurguladı


Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN), Milat Halı’da patronun yüzde 52’lik zam dayatması karşısında yüzde 65 oranında artış talepleri kabul edilmeyince konfeksiyon bölümündeki işçilerin üretimi durdurması biçiminde süren direnişin 3. gününde sınırlı bir kazanımla bittiğini duyurdu.

Milat Halı’da direnişin zayıf ve eksik bir birlikle başladığı, fabrikanın tümünde üretimin durmadığı kaydedilen açıklamada bu zayıflığın direnişin sınırlı bir kazanımla sona ermesine neden olduğu kaydedildi.

İşçilerin kabul edilen taleplerinin de yer aldığı açıklamada, zam talebi konusundaysa somut bir kazanım elde edilemediği ifade edildi. Patronun sözlü olarak yapacağını söyleyeceği iyileştirmelerin takipçisi olunacağı kaydedilen açıklamanın tamamı şöyle:  

1300 kişinin çalıştığı fabrikada dokuma bölümü çalışmaya devam ederken, sadece konfeksiyon bölümü iş bıraktı. Direnişe çalışanların sadece üçte biri katıldı. Buna rağmen üç gün boyunca kararlı bir şekilde direnen işçiler, taleplerinin bir kısmını kabul ettirmeyi başardı. Kabul edilen talepler şöyle:

1-Pazar mesaisine gelmeme, mazeretli izin ve senelik izin kulanma gibi gerekçelerle devamlılık primleri artık kesilmeyecek.

2- Resmi tatillerde mesai farkları ödenmiyordu. Bundan sonra %100 zamlı verilecek.

3- Eyleme katıldığı için hiç bir işçi işten atılmayacak.

Ancak zam talepleri konusunda somut bir kazanım elde edilemedi. Milat Halı patronu, işçiler iş başı yaparsa zam konusunda işçilerin talepleri doğrultusunda bir düzenleme yapma sözü verdi. Bugün işçilerle yapılan toplu görüşme sonucunda, direnişteki işçilerin bir kısmı çözülmeye başlayınca, işçiler verilen sözler üzerine işbaşı yapma karar verdi. Sendikamız verilen sözlerin takipçisi olacaktır. İşten atma vb bir hak ihlali yaşanmaması konusunda Milat Halı patronunu uyarıyoruz: Gözümüz üzerinizde!

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.