Özak Tekstil işçilerine yasak üstüne yasak!Patron sendikası Özİplik-İş’ten istifa ederek BİRTEK-SEN’e geçtikleri için baskıya maruz kalıp kıyıma uğrayan Özak Tekstil işçileri direnişlerinin 75. Günü olan bugün de sendika temsilcileriyle birlikte gözaltına alındılar


Özak işçileri, Urfa’da patronların kolektif tutumu, polisinden mahkemesine-jandarmasına hatta müftüsüne kadar devletin tüm birimlerinin sınıf saldırganlığına karşı boyun eğmemiş, defalarca gözaltına alınmıştı. 16 gün önce de direnişlerini Urfa’dan şirketin Zeytincurnu’ndaki binası önüne taşımıştı.

Bu sefer de İstanbul’daki devlet kurumları Özak Holding için seferber oldu ve önceki gün Marmara Park’ta Levi’s mağazası önünde açıklama yapmak isterken polis saldırısıyla gözaltına alınmaları yetmedi, bugün de Zeytinburnu Kaymakamlığı ilçe genelinde bir haftalık özel yasak kararı çıkardı. Karar resmi internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulmadı!

İşçiler bu karar üzerine çadırlarını şirketin İkitelli Organize’deki fabrikası önüne taşıdı. İşçiler için bu defa da Bahçeşehir Kaymakamlığı özel yasak kararı çıkardı. Özak işçileri kısa süre sonra karar gerekçe gösterilerek gözaltına alındı!

BİRTEK-SEN temsilcileri ve Özak işçilerinin gözaltına alınmasının ardından BİRTEK-SEN hesabından yapılan paylaşımda şunlar ifade edildi:

Özak Holdingin bulunduğu Zeytinburnu Kaymakamının bugünkü yasak kararından sonra Özak Tekstil Fabrikasının bulunduğu Bahçeşehir Kaymakamı da eylem yasağı kararı aldı. Sendika temsilcilerimiz ve işçiler gözaltına alındı. Devletin bütün güçleri Özak işçilerinin karşısında.

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.