Sağcı dalgayı kıralım-24 Şubat eylemine çağrıIrkçılığa karşı 50 bin kişilik eylem örgütleyen Rechte Welle Brechen Platformu, 24 Şubat’ta Stuttgart merkezdeki büyük eyleme hazırlanıyor


Stuttgart’ta ırkçılığa karşı 50 bin kişilik eylem örgütleyen Rechte Welle Brechen Platformu, 24 Şubat’ta Stuttgart merkezdeki büyük eylem için hazırlık toplantılarına devam ediyor.

Yapılan son toplantıya 50 kişi katıldı. Platformun çizgisi ve önüne koyduğu etkinlikler konuşuldu. Daha sonra, hep birlikte pankartlar ve dövizler yapıldı.

Toplantıda, Türk ve Kürt göçmen örgütlerinin platformu olan Demokratik Güç Birliği adına yapılan konuşmada, Türkiyeli göçmenlerin Almanya’daki en büyük azınlık olduğu, saldırıların ilk hedefi olmasına karşın, örgütsüz ve çaresiz olmadığı vurgulandı.

Türk ve Kürt göçmenlerin kendi adlarına konuşma yeteneğine ve gücüne sahip olduğu belirtilerek, 24 Subat’ta konuşma hakkı istendi.

Ayrıca, bir süre sonra geri çekilme ihtimali olan hareketin sürekliliğini sağlamak için şimdiden önlemler alınması gerektiği, özellikle de milliyetçi oluşumların kol gezdiği Daimler-Mercedes ve Porsche  fabrikalarının önüne gitme önerisinde bulunuldu.

Ne olmuştu?

Alman Nazi hareketinin milyonlarca yabancı kökenli insanı ve göçmeni kamplara doldurma plânının açığa çıkmasıyla birlikte, Almanya’nın neredeyse her şehrinde yüzbinlerce kişilik eylemler yapıldı ve yapılmaya da devam ediliyor.

Almanya genelinde oluşan taban hareketi, Stuttgart’ta “Rechte Welle brechen!” (Sağcı Dalgayı Kıralım) Platformu olarak yansımasını buldu. Irkçı AfD (Almanya İçin Alternatif), CDU (Hristiyan Demokrat Birlik) partileri ve bazı işadamlarının, Berlin’de yaptığı toplantının Correctiv basın emekçileri tarafından kamuoyuna duyurulması, ilk etapta Almanya’nın 40’tan fazla şehrinde yüzbinlerce kişilik gösterilere yol açmıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Depremden Bir yıl Sonra Değişen Bir Şey Yok

“Şubat 2023 Depremleri 1. Yıl Raporu” yayınlandı